Ne želim da srpski radnici budu kineski robovi, poručio je predsednik Sindikata Sloga i narodni poslanik Stranke slobode i pravde Željko Veselinović, čiju reakciju na posetu Si Đinpinga prenosimo u celosti.
– U jeku posete kineskog predsednika Si Đinpinga Srbiji valja se malo podsetiti odnosa koje kineski poslodavci imaju prema radnicima Srbije.
– Na stranu to što je država Srbija postala praktično još jedna kineska provincija, na stranu i to što smo se kao država zadužili milijarde evra kod Kineza, što im u bescenje dajemo rezerve zlata iz Bora, što Kineske kompanije grade puteve koji su duplo skuplji nego putevi bilo gde u svetu, mene kao predstavnika radnika najviše brine sve veći broj Kineskih kompanija u Srbiji.
– Bez bilo kakve namere da nipodaštavam bilo koje otvoreno radno mesto najviše me brine odnos kineskih poslodavaca prema radnicima u Srbiji koji sve vise liči na neki polurobovski odnos.
– Nepoštovanje radnika, ugovora o radu je jedno, ali nepoštovanje našeg Ustava i zakona je nešto sasvim drugo. Još dolaskom “Yure” u Srbiju i tolerisanjem njihovih nepočinstava prema zaposlenima je za mene bio alarm. Još tada sam govorio da će se Srbiji desiti najgori od svih kapitalazima, a to je upravo taj azijatski kapitalizam koji je stran našoj državi i našem mentalitetu. Istine radi “Yura” nije kineska, već južnokorejska kompanija, ali su u kršenju radničkih prava potpuno isti.
– U Kini na primer nije zabranjeno tući radnike. U Srbiji jeste, ali videli smo kako je kineski menadžer šutirao inženjera u Boru, kako su u “Linglongu” mučili vijetnamske radnike držeći ih u logoru bez hrane, vode i grejanja u sred zime. Videli smo i čuli kako su stradali radnici u “Linglongu” i “Mei Ta” kompaniji iz Obrenovca. Videli smo i kako “Hesteel” iz Smedereva truje okolinu jer još nisu zamenili filtere koje su Amerikanci postavili još pre 20 godina. Ista situacija je i “Zi jinu” iz Bora. Ogromno zagađenje i trovanje životne sredine.
I na žalost niko nikada zbog toga nije odgovarao.
– U Loznici u kompaniji “Mint” postoji i segregacija. Dok kineski radnici imaju obezbeđen obrok u restoranu, naši radnici hranu nose od kuće, a svi rade isti posao. Dvojica kolega su osnovali sindikat u “Mintu” i odmah dobili upozorenje pred otkaz jer ne žele da rade 48 sati nedeljno.
– Sve u svemu konstantan mobing, iživljavanje, maltretiranje radnika u kineskim kompanijama su svakodnevni, a država ćuti, institucije ćute. I ono što je najgore uskoro će nam biti predložen i novi predlog Zakona o radu koji je pravljen po kineskom modelu i koji će radnike Srbije dodatno uniziti i dodatno im uzeti prava koja su i ovako nikakva.
– Umesto da usvojimo predlog Zakona o radu koji smo mi kao sindikat predložili i koji je usklađen sa evropskim standardima, mi ćemo dobiti još jedan gori robovlasnički Zakon o radu. Mnogi su me kritikovali što sam više puta izjavljivao da bih ja sve naše kompanije poklonio Amerikancima, ali opet ponavljam. Uradio bih da mogu to bez problema. Radio sam u američkoj kompaniji. Video kako oni poštuju radnike, kako poštuju sindikate, kako plaćaju radnike. Nema to veze sa tim da li neko voli Ameriku ili ne. Ovde se radi o tome da te kompanije imaju kulturu socijalnog dijaloga i poštovanja radničkih prava jer su ih na to naterali američki radnici i američki sindikati i tako moraju da se ponašaju svuda u svetu gde rade i posluju.
– Ne želim da srpski radnici budu kineski robovi, već da budu poštovani, cenjeni i dobro plaćeni. Dokle god ova vlast toleriše kompanije koje zlostavljaju radnike, Srbija će po radničkim pravima biti na dnu Evrope i u rangu sa nekim afričkim zemljama. Dokle god to budemo trpeli i tolerisali biće nam nažalost ovako i još mnogo gore. Na nama je da odlučimo šta želimo. Hoćemo li biti robovi u sopstvenoj zemlji i pod prisilom ići da dočekujemo Si Đinpinga ili Putina ili ćemo se boriti za svoja prava i egzistenciju. Ja sam uvek za borbu, a Vi?
Željko Veselinović, predsednik sindikata Sloga i narodni poslanik SSP
Izvor: direktno.rs