Predstavljanje Izveštaja „Ljudska prava u Srbiji 2022“
Beogradski centar za ljudska prava objavio je 25. po redu godišnji izveštaj o stanju ljudskih prava u Srbiji. Ovaj izveštaj predstavlja pregled i presek stanja, te osvrt na najvažnija dešavanja i pojave u srpskom društvu u brojnim oblastima.
Stanje socijalnih i ekonomskih prava u Srbiji i dalje je nezadovoljavajuće, što potvrđuju podaci da 73% građana smatra da je plata koju primaju nedovoljna za život, dok 83% smatra da radna prava nisu zaštićena.
Jedan od učesnika, Mario Reljanović, stručnjak iz Centra za dostojanstven rad, koji je učestvovao je u pisanju izveštaja, konstatovao je da je stanje radnih prava nepromenjeno i da je uprkos najavljivanju promene Zakona o radu on i dalje neizvestan, a da je aktuelni zakon postao, kako je rekao „ relikt prošlosti“ jer su se uporedno na međunarodnoj sceni desile značajne promene koje Srbija ne prati.
Reljanović je istakao da nema ni novog Zakona o štrajku, dok je Zakon o bezbednosti zdravlja na radu ušao u proceduru, ali da treba sačekati istraživanje koje radi sa kolegama, jer je uočeno da u njemu postoji nekažnjivost poslodavca.
Učesnici konferencije izneli su parametre izveštaja prema kojem je ugrožavanje ljudskih prava građana Srbije u 2022. godini bilo je prisutno gotovo u svim oblastima, posebno u oblastima socijalnih i ekonomskih prava, ugroženosti sloboda okupljanja i izražavanja, kršenju medijskih sloboda, narušene vladavine prava i nezavisnosti pravosuđa, rodno zasnovanog nasilja i nasilja prema LGBTI osobama.
Konferencija za novinare Beogradskog centra za ljudska prava istakla je da je 2022. godina bila jedna od najizazovnijih godina koja je obeležena nizom događaja koji su snažno uticali na već izuzetno nepovoljne društveno-političke uslove za ostvarivanje ljudskih prava.
U nastavku pogledajte celu konferenciju za novinare
Informativna služba
…