Београд. 24. јул 2015. – Београдски центар за безбедносну политику позива Министарство унутрашњих послова да хитно испита узроке самоубиства полицијске инспекторке А.М. из Ниша и наводе о одговорности руководилаца нишке полиције и извести јавност о предузетим мерама. Ова трагедија је последња у низу опомена да је неопходно да МУП што пре повећа психолошку подршку полицајцима и унапреди управљање људским ресурсима.
Менталном здрављу полицајаца у Србији се не посвећује довољно пажње, а о улози полицијских руководиоца у превенцији и управљању стресом скоро да нема речи. У полицијској управи у Нишу, која је дуго радила без начелника, запослен је само један психолог и један социјални радник.
То очигледно није довољно. У МУП-у постоји механизам који се зове „подршка колеги“ чија је сврха пужање подршке у стресним ситуацијама, али још увек није успостављен у свим јединицама и запослени га не користе довољно. Одељење за здравство и психолошку превенцију у МУП-у би требало да обучи полицијске руководиоце како да утврде прве симптоме стреса код полицајаца, као и основне карактеристике душевних и поремећаја понашања. Потребно је и, по узору на Војску Србије, отворити анонимну СОС телефонску линију за превенцију самоубистава.
Најаве о коначном уређењу система управљања људским ресурсима у МУП-у треба што пре спровести у пракси. Тренутно, критеријуми на основу којих се у полицији напредује и остаје на руководећим позицијама су тајни, а кадрирање врше надређени на основу дискреционе процене, што није добро решење. Сектор за људске ресурсе не треба да буде само техничко тело, већ креатор система вођења каријере и професионализације полицајце.
Циљ реформе полиције мора бити омогућавање добрих услова рада за све запослене у полицији, јер од тога зависи и безбедност свих грађана и грађанки Србије.
[divider] Саопштење преносимо у складу са добром сарадњом наших овлашћених представника из Синдиката полиције „Слога“ са активистима Београдског центра за безбедносну политику[divider]