Prava radnika ponovo su u fokusu javnosti nakon novih vesti o tragedijama i povredama u fabrikama u Srbiji. Ali oni koji se ovim pravima bave svakoga dana znaju prave razmere i načine njihovog ugrožavanja.
Mario Reljanović: Ja uvek rado ističem onaj primer Jure 2020 godine, kada je ona postala žarište epidemije. Epidemiološko žarište korone, a jedina osoba koja je sankcionisana je predsednik sindikata koji organizovao protest radnika tim povodom, koji je uhapšen.
Al Jazeera: Nosili glavu u torbi. Čovek kome je radno mesto u fabrici oružja pitanje je koje poslednjih godina legitimno postavljeno i po pravilu ostajalo bez pravovremene institucionalne reakcije. Tri osobe su poginule, a 16 povređeno u eksploziji u fabrici protivgradnih raketa „Edepro“, u novembru 2021. Iste godine dve eksplozije desile su se u fabrici Sloboda u Čačku, a čak tri u valjevskom Krušiku tokom 2022. i 23. godine.Epiloga, kažu stručnjaci, zapravo nema.
Mario Reljanović: Ukoliko znamo da na svakih 100 poginulih radnika samo troje odgovornih lica dobije kaznu zatvora, da najveći broj prođe nekažnjeno, a da veliki broj dobije uslovnu osudu. Onda shvatamo da kazneno pravna zaštita ne radi svoj preventivni deo.
Al Jazeera: U sindikatu Sloga, nakon pogibije osamnaestogodišnjeg radnika traže hitnu smenu direktora fabrike Trajal. Ističu da Srbija, uprkos zakonu o bezbednosti i zdravlju na radu, nije sposobna da institucionalno sprovede mere zaštite kontrole i sankcionisanja odgovornih u kompanijama gde se tragedija događaju.
Željko Veselinović: Vi danas u Srbiji imate negde oko 230 inspektora za rad koji imaju prosečnu starost godina negde oko 55 – 56 godina, koji nemaju apsolutno nikakvo ovlašćenje, i koji moraju, da kažem, kontrolišu 400 000 pravnih subjekata u Srbiji. A to je, priznaćete, potpuno nemoguće. Kada sam ja to u Skupštini Srbije rekao gospodinu Selakoviću, ministru za rad, on je rekao, pa dobro, mi ćemo raditi na tome da primimo još 30. Kavih 30, i 300, to je nemoguće. Možete da ih primite i 3000. Ako oni nemaju ingerencije, ako ti ljudi nemaju mogućnost da praktično direktno mogu da kazne nekog poslodavca u slučaju kršenja propisa, tu ne može ništa da se uradi.
Al Jazeera: : Za to vreme Srbija svake godine na radnom mestu izgubi više od 50 radnika. U proseku svake nedelje, jedan se s posla ne vrati kući.
Autor: Jelena glušac, Al Jazeera Beograd.
VIDEO
Priredila: Informativna služba
…