Kompanija Jura, detaljnim uputstvom obavestila je zaposlene čega treba da se pridržavaju kako bi smanjili toplotni stres. Radnici tvrde da se „struja štedi“, a Jura nije odgovorila na upit N1 – šta se dešava sa klimatizacijom. Da su uslovi nepodnošljivi, tvrde i sindikalisti i opozicionari, a radnici ne smeju zvanično o tome, jer bi im poslovodstvo pretilo otkazom. Reportera N1 su, insistirajući na anonimnosti, podsetili da se to već dešavalo.
Svake godine u ovo vreme – iz Niša ista priča: radnici južnokorejske kompanije Jura, u pregrejanim halama rade ćutke i „na mišiće“. Jura je ove godine otišla korak dalje.
„Neverovatno je da je kompanija Jura na oglasnoj tabli objavila faktore koji utiču na nivo toplotnog stresa, uputstva kojih treba da se zaposleni pridržavaju ukoliko im se sloši“, kaže odbornik koalicije Niš, moj grad Miodrag Stanković.
Spas je stigao u poslednji čas. Ako ste pomislili da su klime pojačane, varate se.
U Juri u Nišu je krenuo kolektivni godišnji odmor. Radnici kažu da ih je jedino to saznanje „držalo u životu“ svih prethodnih dana, kada je živa u termometru u pregrejnoj fabričkoj hali prelazila 40 stepeni. Osim novinarima – nezvanično, kažu da su se žalili svojim pretpostavljenim u fabrici, ali kažu da niko nije reagovao.
„Prošle godine Ministarstvo rada je poslalo inspekciji. I ta inspekcija je utvrdila da klime ne rade, dakle – oni su došli i utvrdili da klima ne radi. I došla je 2023. godina“, navodi Stanković.
I opet sve isto. Radnici Jure i dalje neće u javnost, iako u toaletu nailaze i na onesvešćene koleginice, jer znaju šta je dočekalo Dalibora Nikolića koji sada više ni ne radi u Juri. Prošle godine govorio je o nesnosnim vrućinama u hali, pa ga je sutradan dočekalo upozorenje pred otkaz.
„Radnici se tamo plaše da o tome pričaju jer maltene, vi tamo imate progon radnika, naročito sindikalnih aktivista. Nekoliko puta je, po njihovim rečima, intervenisala hitna pomoć. Klime uopšte ne funckionišu, tvrde. Ima klime, ali da li rade ili ne, da li štede struju ili ne – ja to ne znam“, priča aktivista sindikata Sloga Rade Rašović.
I ranijih godina žalili su se zaposleni na uslove rada. Tokom pandemije su čak i protestovali zbog toga što se u fabrici nisu poštovale mere.