Горњи Милановац, 8. јул 2016. – Градски одбор УСС „Слога“ Горњи Милановац, указује на апсурд дужине трајања радних спорова у Србији и тражи да се они решавају по хитном поступку.
Мишовић Слободан, бивши радник и председник Независног синдиката Фабрике аутомобилских делова (ФАД), води судски спор са некадашњом фирмом који траје готово осам година.
Управо је његов процес пример како изгледа борба једног обичног, малог човека, радника, против система огрезлог у корупцији, ни мало независног и подложног разним утицајима.
Мишовић, који је отпуштен са радног места док је обављао функцију председника синдиката по непостојећој систематизацији и супротно закону, у радном спору пред судом прошао је кроз разне метаморфозе.
Предмет и предметни акти су толико „нарасли“ да је он, на крају, као врхунац свега, из позиције тужитеља доспео на позицију оптуженог. Свака институција и институт демократске одбране права и човека у овој земљи за Мишовића је, уместо помоћника, представљао само нови зид неразумевања и проблема. На крају је тај обичан, мали човек, од бирократа овог система који за обичне људе не постоји и нема разумевања, оптужен као неко ко им, у њиховој бирократској учмалости, ремети устаљени мир. При томе се заборавља да се тај човек све време бори за своја основна радна, грађанска и људска права, за своју голу егзистенцију“
Ми данас постављамо питање – која је сврха суда неспособног да за осам година донесе коначну пресуду у једном спору? Да ли ико у овој земљи размишља о томе како радник који води судски спор јер је остао без посла, може да преживи за то време? Питамо се да ли је управо постојања оваквих спорова, који у Србији нису никаква реткост, основни разлог за неотварање поглавља 23 у преговорима са ЕУ?
Где је решење?
Удружени синдикати Србије Слога се залажу за остваривање у пракси најављиваног суђења по хитном поступку када су у питању радни спорови.
Не постоји милион истина! Истина је само једна и СУД је надлежан да донесе одлуку да ли је нешто урађено или није урађено по закону. Колико му треба да до те истине дође?
Такође, УСС Слога се залаже за уношење одреднице у закону по којој би, до окончања судског спора који се води између послодавца и запосленог, послодавац био дужан да раднику који је у спору до окончања спора исплаћује минималну зараду.
У сваком случају, послодавац до окончања спора неће бити егзистенционално угрожен, за разлику од појединца – радника!
Информативна служба