Да ли сте знали да је Зоран Мартиновић, државни секретар у Министарству рада, запошљавања и социјалне политике, 19. јуна ове године, на 102. заседању Међународне конференције рада у Палати нација у Женеви, потписао са директорком Међународне организације рада (МОР) за Европу и Азију, Сузаном Хофман, посебан споразум о сарадњи под називом „Програм достојанственог рада за Републику Србију 2013-2017. године“
Нисте? Баш се чудимо…
Поред Министарства рада, запошљавања и социјалне политике, потписници споразума су и Савез самосталних синдиката Србије, Уједињени грански синдикати „Независност” и Унија послодаваца Србије.
У име радника?!
Програм, за коју кажу да представља стратешко планирање сарадње МОР са Републиком Србијом за период 2013- 2017. године, и који има за циљ промовисање достојанственог рада у Републици Србији, односно промовисање највиших међународних стандарда у домену рада, запошљавања и социјалне политике, урађен је и припремљен у сарадњи са Савезом самосталних синдиката Србије и Синдикатом „Независност“, организацијама које за себе тврде да су репрезентативна удружења радника, као и Унијом послодаваца Србије. Потписујући документ, креатори нашег садашњег и будућег достојанственог рада, означили су три главна приоритета који ће одредити правац и циљ деловања у периоду до 2017. године. То су : Јачање капацитета државних институција и социјалних партнера ради унапређења управљања тржиштем рада; повећање могућности запошљавања и јачање система социјалне заштите.
Чиме се хвале?
У документу на 22 стране, најупечатљивије је поглавље о „социјалном дијалогу“, где се каже: “ да је Србија последњих неколико година направила видљив напредак у јачању свог Социјално-економског Савета (СЕС)“, а као аргумент наводе то да је СЕС, за стално и без плаћања најма добио просторије за свој Секретаријат, са веома мотивисаним особљем и четири стална трипартитна радна тела – за радно законодавство, економска питања, колективно преговарање и мирно решавање радних спорова, и за безбедност и здравље на раду. (прим.аутора: мотивисано особље и плаћено?!)
Они наводе да због мера штедње које је увела Влада, Секретаријат није могао да достигне жељени број запослених. Ипак, како тврде, успевао је да сазива редовне и релативно честе састанке Социјално-економског Савета (6-7 састанака годишње) уз учешће свих шест министарстава заступљених у Социјално-економском савету, укључујући понекад и учешће Премијера Србије као председавајућег Социјално-економским Саветом.
И поред тих потешкоћа, тврди се да су чланови Социјално-економског савета успели да се договоре о социјалном пакту у сред економске кризе, као и да се сложе на тему повећања минималне зараде?!
За чим жале?
Немогућност веће улоге на нивоу одређивања националне политике, јер како тврде – „Кључна препрека за успешније функционисање Социјално-економског савета је његов и даље релативно мали политички значај са тачке гледишта Владе Републике Србије, чији је главни показатељ чињеница да нису сви нацрти закона који су битни за област рада, запошљавања и социјалне политике чак ни узимани у разматрање од стране чланова Социјално-економског савета“.
Ако је ово истинито, нејасно је – чији су онда представници радили на Нацрту новог закона о штрајку? Достојанствено, нема шта…
Да се потсетимо – Достојанствен рад 2008-2013
Општи национални колективни уговор, потписан уочи мајских избора 2008. године, већ маја 2009 је званично престао да важи. Највећи апсурд је да се он у пракси никада није ни примењивао и да је само послужио изборној сврси.
Колективни уговор је парафиран 29. априла на Првомајској конвенцији у Сава Центру, а потписали су га: председник Савеза самосталних синдиката Србије (Љубисав орбовић), УГС Независност (Бранислав Чанак), Уније послодаваца (Стеван Аврамовић), у присуству председника Србије Бориса Тадића и тада актуелног министра за рад и социјалну политику Расима Љајића.
Видео- Орбовић Љуба, подршка Тадићу!
Комплетан Програм достојанственог рада 2013-2017. у ворду, можете преузети код нас кликом на слику, обзиром да гa на званичним презентацијама синдиката који за себе тврде да су репрезентативни, и који су потписници овог дoкумента- нема!
АНТРФИЛЕ
КО НАС И КАКО ПРЕДСТАВЉА
Савез самосталних синдиката Србије је из континуитета социјализма и синдикалног масовног окупљања и деловања, незаконито заузео постојећу инфраструктуру у материјалном и кадровском смислу, укључујући и репрезентативност, али и све механизме сарадње са властима. Овим је себи обезбедио незаслужену предност у односу на друге синдикате, а тиме и учешће у свим важнијим домаћим и међународним организацијама где се представља радништво Србије!
СОЦИЈАЛНО ЕКОНОМСКИ САВЕТ
Социјално-економски савет Републике Србије основан је Законом о Социјално-економском савету (“Службени гласник РС“ број 125/04), а као институција започео је са радом у априлу месецу 2005. године.
Социјално-економски савет има 18 чланова, и то шест представника Владе Србије, шест представника репрезентативних синдиката и шест представника репрезентаивних удружења послодаваца, који се именују на четири године. Сваки члан Савета има свог заменика.
Јавности су још увек непозната примања чланова Социјално-економског савета и трошкови рада овог тела.
Повећи списак локалних Савета можете погледати овде /линк/