Smrt dvojice radnika kompanije „Mašinokop Šabac“ dok su čistili kanalizacione cevi na gradilištu kod novog Kineskog tržnog centra na Novom Beogradu ponovo je otvorila pitanje bezbednosti na radu u Srbiji. Prema rečima ministra unutrašnjih poslova Ivice Dačića, vatrogasci-spasioci su izvukli tridesetsedmogodišnjeg radnika i njegovog pedesetosmogodišnjeg kolegu bez svesti, dok je ekipa Hitne pomoći mogla samo da konstatuje smrt. Iako uzroci smrti još nisu zvanično potvrđeni, postoje indicije da radnici nisu nosili neophodnu opremu, te da su se ugušili od gasova.
Predsednik Udruženih sindikata Srbije „Sloga“ Željko Veselinović za NIN je izjavio da su radni uslovi, posebno tokom visokih letnjih temperatura, nedovoljno regulisani i često prepušteni „dobroj volji“ poslodavaca. Veselinović je naglasio da Zakonom o bezbednosti i zdravlju na radu poslodavcima ostavlja slobodu da sami organizuju rad u ekstremnim uslovima, što često rezultira neadekvatnim prilagođavanjem radnih uslova.
„To bi značilo da oni moraju ili da skrate radno vreme ili da ga prilagode temperaturama, pa da se radi ili rano ujutro ili uveče. Mislim da bi to poslodavci trebalo da rade, ali nažalost toga kod nas nema,“ izjavio je Veselinović. On je dodao da bi uvođenje kolektivnog odmora, kao u nekim razvijenim zemljama, bilo jedno od rešenja za zaštitu radnika tokom najtoplijih meseci.
Veselinović je posebno istakao da su najugroženiji radnici u niskobudžetnim firmama, gde često nema adekvatnog sistema za hlađenje. Čest je slučaj da radnici odlaze na bolovanje tokom ekstremnih temperatura, što je posledica nepostojanja sistemskog rešenja.
Na pitanje šta radnici mogu da urade kada uoče da radni uslovi nisu zadovoljavajući, Veselinović je naveo da se mogu obratiti sindikatu ili Inspekciji rada. Međutim, upozorio je da je broj inspektora rada u Srbiji nedovoljan, što dodatno otežava kontrolu i unapređenje radnih uslova.
Opširnije na linku nedeljnika NIN, u tekstu autora Filipa Đorđevića. Smrt radnika u kanalizaciji: Prilagođavanje radnih uslova u Srbiji prepušteno „dobroj volji“ poslodavca