Osnovnom sudu u Priboju od početka meseca podneto je čak pet novih tužbe za prijavu štete protiv Predškolske ustanove „Neven“. Tužbe za naknadu materijalne štete nastale su uglavnom zbog neisplaćenih jubilarnih nagrada ali i po osnovu neisplaćenih putnih troškova i ostalih novčanih naknada definisanih Kolektivnim ugovorom o radu. Inače, ovo nije prvi put da zaposleni u ovoj predškolskoj ustanovi, svoja prava ostvaruju putem suda.
Zaposleni koji svoja prava, definisana Kolektivnim ugovorom o radu Predškolske ustanove „Neven“ u Priboju, nisu ostvarili u redovnoj proceduri, pomoć su zatražili pred sudom u čemu im je pomogao pravni tim sindikata „Sloga“. Ovlašćeni predstavnik Udruženih sindikata Sloga Srbije, grad Užice, Glišo Vidović, kaže da su zaposleni dugo ćutali i prelazili preko neodgovornog i nesavesnog postupanja rukovodstva u ovoj ustanovi, ali da su na to stavili tačku i obratili se sindikatu koji ih je podržao i delovao u skladu sa zakonskim procedurama.
„Samo u poslednjih godinu i po, protiv Predškolske ustanove „Neven“ u Priboju, Osnovnom sudu u toj opštini podneli smo 17 tužbi od čega samo od početka juna pet. Sve tužbe su zasnovane na neostvarenim novčanim naknadama po više osnova. Zaposlenim u ovoj ustanovi su uskraćena i neka od osnovnih prava iz radnog odnosa, kao što su putni troškovi za dolazak na posao i odlazak sa posla. Tu su i uskraćena prava definisana važećim Kolektivnim ugovorom, kao što su jubilarne nagrade, novčana pomoć u slučaju smrti u porodici kao neisplaćene poklon čestitke za Novu godinu, namenjene deci zaposlenih“, kaže za Nova.rs Vidović.
Jedna od zaposlenih u Predškolskoj ustanova u Priboju je i Danijela Lisica, koja već nekoliko puta pravo na novčanu nadoknadu po osnovu putnih troškova ostvaruje putem tužbe.
„Veliki broj zaposlenih je ćutao sve do jednog zasedanja Skupštine opštine Priboj, pre oko dve godine, kada je izneto da je na lopatice i kantice za naše odmaralište u Sutomoru potrošeno neverovatnih 600.000 evra. To je bila kap koja je prelila čašu, i da je šest hiljada evra bilo bi previše. Tada sam tužila odmah za putne troškove koji mi nisu isplaćeni dve godine. Prethodno sam direktorici napisala pismo namere na koje mi nije ni odgovorila. Tada su mi dugovanja izmirili čim je tužba stigla. To se još jednom dogodila a sada sam, po istom osnovu, ponovo podnela tužbu“, rekla je za naš portal Danijela.
Ona još kaže da odnos direktorke ove ustanove prema zaposlenima, koji je uslovljen političkom podobnošću, predstavlja osnovni problem. Tvrdi da oni koji su politički lojalni takve probleme uglavnom nemaju, dok pojedini na sredstva, koja im Kolektivnim ugovorom pripadaju, čekaju godinama, pogotovo članovi sindikata „Sloga“.
„Jednom prilikom je rekla da joj se oni koji su u sindikatu „Sloga“ ne obraćaju, iako niko ne može da ospori rad sindikata. Mnogo je tu problema, npr. koleginici kojoj je roditelj preminuo pre dve godine još nije isplaćena solidarna pomoć dok se onima, koji su po meri direktorke, isplaćuje i pre navršenih 40 dana od smrti. Tu više nije stvar novca već otpora prema ponižavanju ali i mobingu koji trpe pojedini zaposleni. Mi imamo slučajeve da su ljudi tužili i za neisplaćene novgodišnje čestitke, što je po detetu pet hiljada dinara. Na presude nisu reagovali, pa umesto da isplate pet, uz troškove izvršenja plaćano je po 98.000 dinara“, navodi Danijela.
Zašto zaposleni svoja prava ostvaruju tužbama, umesto redovnim putem i da li su tačni navodi zaposlenih, da postoje privilegovani, pitali smo direktorku Predškolske ustanove „Neven“ u Priboju, Jasnu Kojadinović. Ona tvrdi da je procedura isplata jednaka za sve i da one zavise isključivo od lokalne samouprave.
„Ono što je do mene kao direktora je da onog trenutka kada zaposleni ostvari pravo na jubilarnu nagradu, poklone za paketiće ili slično, zahtev šaljem lokalnoj samoupravi. Putni troškovi kasne svima, ali mi i ta potraživanja šaljemo na vreme, svi čekaju, i ja čekam na putne troškove isto kao i svi drugi. Isto je i u slučaju ostvarivanja prava po osnovu solidarne pomoći, nema razlike. Da se sve isplaćuje na vreme zaposleni ne bi tužili ali ja ne mogu tu ništa da uradim jer nije do mene“, kazala je za naš portal direktorka Kojadinović.
Inače, zaposleni u ovoj ustanovi, zajedno sa roditeljima dece su u decembru prošle godine organizovali protest nezadovoljstva ispred zgrade Skupštine opštine . Suštinu problema vide u političkoj pozadini, od postavljenja direktorke pa do međuljutskih podela u kolektivu na one koji su politički lojalni i one koji nisu ili bi želeli da obavljaju svoj posao bez političkog opredeljenja. Odatle kažu, za neke ima novca a neki za svoja prava moraju na sud.
Izvor: Nova.rs, autor: Slavica Panić
.
.