(Извор :Вести, „Лечио тумор, добио отказ“) —
Београд, 19. март 2015. — Да ли је Србији за све крив Закон о раду, како се према болесним радницима понаша држава, а како приватне фирме, да ли је државни апарат мајка или маћеха својим грађанима и да ли је у Србији данас дозвољено бити болестан и немоћан, покушале су да одговоре недељне „Вести“ у коме је своје мишљене дао и председник Удружених синдиката Србије „Слога“ Жељко Веселиновић.
Отказ усред боловања у последње време је као гром из ведра неба погодио неколико запослених у државном сектору, а такав потез, кажу правници с којима су разговарале „Вести“, није део нове регулативе о раду, већ углавном незаконити чин руководилаца.
Синдикалци истичу да директори мисле да су седањем у директорску фотељу постали свемогући, а искуство им говори да су приликом боловања радника хуманији приватни послодавци од оних у јавном сектору.
Отказ неком ко је на боловању не изненађује лидера синдиката Слога Жељка Веселиновића, иако закон руководиоцу не даје овакво право.
– Не чуди ме, јер неки дођу на директорско место, па мисле да могу да раде шта хоће, а онда промене фирму мислећи да их неће поткачити одговорност за процес који оштећени радник поведе на суду – истиче Веселиновић.
– Армија партијских чиновника чека на посао у јавним и државним предузећима, па изгледа партијци на положају празне места да би запослили страначке људе, рођаке, кумове… Изгледа да ћемо се убудуће све чешће суочавати с незаконитим отказима – закључио је лидер Слоге.
[divider]Инспекција и суд
– Имали смо случајеве кад неко ко је по уговору запослен на одређено време изводи маневар и узима боловање пре датума истицања уговора да би продужио рад. Случај отказа стално запосленог који има доказе да је на оправданом боловању решавају инспекција рада и суд – тумачи Жељко Веселиновић. [divider]
Опширније на: „Лечио тумор, добио отказ„