У неким предузећима у Србији радници нису примили и до 100 плата. Ни нови Закон о раду не даје инспекторима већу моћ.
Око 50.000 пријављених радника у Србији се на крају сваком месеца пита да ли ће уопште примити зараду. Најчешће у приватном сектору где редовну плату прима око 40 одсто запослених.
Ипак, са више од осам година неисплаћених зарада, нишко предузеће за особе с инвалидитетом „Вук Караџић“ је лидер у кршењу радничких права у Србији.
На својих 100 плата и даље чекају запослени у нишкој штампарији “Вук Караџић“. Особе с инвалидитетом уз државне субвенције последњих 10 месеци примају бар минималац. Остали скоро ништа.
Директор штамаприје Братислав Стојковић тврди да његова фирма не прави озбиљне прекршаје, а поручује да је држава једина која може да им помогне.
Неизвесну зараду на крају сваког месеца, према званичним подацима, има више од 50.000 званично запослених у Србији. Омбудсман Саша Јанковић упозорава на то да ни нови Закон о раду није дао већу моћ инспекторима за рад.
“С моје тачке гледишта за десетине и стотине хиљада грађана Србије потпуно је ирелевантно да ли је нови Закон сторжији од старог, јер ни по старом ни по новом нису остваривали права“, каже он.
Јанковић поручује да је држава та која мора да обезбеди да се поштује оно што пише у Закону.
“У овом тренутку послодавцима је јефтиније, може им се јер на њиховој је савести да поштују оно што пише у закону“, упозорава омбудсман.
Из Владе поручују да је нов Закон увео обавезу издавања обрачунског листића, с којим радник којем није исплаћена зарада може директно у суд. Опет је одговорност на појединцу, а не на држави, указује Јанковић.
Уколико радник одлучи да пред судом позове свог газду на одговорност, обрачунски листић и суд му могу обезбедити исплату зарађене плате, али само ако на рачуну фирме има новца, што врло често није случај.
Извор Б92 http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2014&mm=07&dd=24&nav_id=880524