Извор: Данас, 20.07.2017.
Аутор: Г.Влаовић. –[divider]
Кинези хоће лакше отпуштање и веће обавезе за раднике
Представници кинеске компаније Хестил Србија, у чијем саставу послује смедеревска железара, захтевају од Владе Србије измену Закона о раду то јест пооштравање његових одредби на уштрб радничких права, сазнаје Данас у дипломатским круговима у Београду.
Жељко Веселиновић, председник Удружених синдиката Србије „Слога“, која има подружницу у Железари Смедерево, каже за Данас да и у тој синдикалној централи имају слична сазнања када је реч о лобирању да се измени Закон о раду.
– То што сада ради Хестил није ништа ново на нашим просторима. Подсећања ради, и када је 2005. године Ју ес стил куповао Железару Смедерево, тражио је измену тадашњег закона о раду. Истини за вољу тај закон је био ма како лош за раднике, далеко боља варијанта од актуелног законског решења. И Хестил и други страни послодавци у Србији хорски врше притисак на Владу и траже да се и важећи Закон о раду измени како би они добили додатне повластице а радницима додатно смањена права. То је наравно погрешно и противно интересима запослених и Влада никако не би смела да прихвати такве захтеве ни Хестила нити било кога другог – наглашава наш саговорник.
Према његовим речима, Хестил жели да се наше радно законодавство приближи пословној логици која важи у земљама Азије па тако и у Кини.
– Хестилу је циљ да менаџменту запослени у Железари Смедерево буду на располагању 24 сата дневно. Да би се то остварило потребно је да излобирају за усвајање законских решења која би омогућила флексибилније облике запошљавања. У том случају би могли да запосле самце који би живели у баракама подигнутим на земљишту фабрике, како би им стално били на располагању за додатно радно ангажовање ако се закључи да је то потребно. То је наравно нешто што је у потпуности неприхватљиво јер је Железара Хестилу продата како би запослени редовно добијали плате, сачували своја радна места а не да би се израбљивали а у случају да се томе успротиве, законским решењима лако избацивали са посла – истиче Веселиновић.
Он каже да је Хестил све чешће у жижи интересовања јавности због повластица које жели да обезбеди за себе.
– Постоје индиције да држава и даље на разне начине пружа помоћ фабрици иако Европска унија у коју се извозе производи смедеревске железаре то сматра нелојалном конкуренцијом и најстроже санкционише. Сада пак Хестил опет из истог разлога жели и измене Закона о раду. Са једне стране, то је очито исплативо за Хестил али је лоше како за државу и грађане тако и за запослене у Железари. Разумљива је жеља Владе Србије да сачува производњу и радна места у Железари али то никако не може да се ради на уштрб права радника како Железаре тако и свих других фабрика у Србији. Нити су нам у интересу евентуалне санкције ЕУ због нелојалне конкуренцији нити закон о раду који би за раднике био рестриктивнији од постојећег који је изузетно лош – наводи Веселиновић.
Приватизациони саветник Бранко Павловић такође истиче да је приметна тенденција страних послодаваца да радно законодавство у Србији још више подреде својим интересима што је како каже генерално и погрешно и веома лоше…
Опширније на: Кинези хоће лакше отпуштање и веће обавезе за раднике
…