Извор: Политика, 22. јул 2015.
Аутор: Оливера Милошевић.-[divider]Нико не зна када ће се завијорити дим из давно усахлог димњака прве високе пећи, с које је за одржавање двојке скинуто све што је иоле вредело
„Јавна је тајна у фабрици да је од угашене високе пећи остала контура. Све што је на њој вредело од делова пребацивано је на другу високу пећ, како не би и она стала. Пара никад није било довољно па се прибегавало крпљењу и черупању”, објашњава некадашњи радник из производње.
Пара, додуше, ни сада нема на претек, па се трошкови растежу попут струне. Нови менаџери увели су ригорозне мере штедње из чега би требало да се прикупи део пара за ремонт прве високе пећи. Када ће се завијорити дим из давно усахлог димњака, није познато. У медијима је најављиван јун, али је реалније да то буде почетком идуће године, како је предвиђено уговором, чији се детаљи још крију од јавности. Синдикати, међутим, сматрају да ће прво гвожђе из ње потећи већ на јесен.
Имамо сазнања да ће до паљења прве пећи доћи на јесен. До краја године производња ће се постепено увећавати. Са високом пећи која ради требало би да достигнемо капацитет од око два милиона тона готових производа годишње, каже за „Политику” Мирослав Миљковић из Независног синдиката металаца железаре. Упитан да ли има купаца за смедеревски челик и лим, он каже: „Не верујем да би покретали пећ да нема сигурног тржишта”.
На другој страни, лидер Удружених синдиката Слога, Жељко Веселиновић, сматра да је пуштање у рад још једне високе пећи у железари „празна прича”, која много кошта.
После толиког мировања, улагања у ремонт и паљење пећи мери се милионима долара и не видим какав би интерес имао овај менаџмент, ако знамо да се ништа на светском тржишту није променило. Чак и да има пара, било би то чисто бацање у бунар. Искрено бих волео да фабрика остварује профит, али неозбиљне су приче да преко ноћи послује позитивно, а до јуче је била дубиоза. То је могуће једино ако се држави не плаћа гас, струја, транспорт. Министри тврде да железара сада измирује обавезе, али нико не даје доказе за то. Уосталом, нико живи не зна шта и како ради нови менаџмент. Све је нетранспарентно од почетка, каже Веселиновић и додаје да је овде реч само о некој врсти „бај паса” према Европској унији, јер је забранила Србији да улаже у челичану.
Званичну потврду о паљењу високе пећи, након четири године мировања, „Политика” је покушала да добије од Бојана Бојковића, представника државе у Надзорном одбору компаније, али се он јуче није јавио.
За рад обе пећи железари је потребно око 5.250 радника, а тренутно има нешто више од 5.040 запослених. Укупна вредност продаје у прошлој години износила је 320 милиона долара са производњом од 500.000 тона финалних производа. Ако би се произвело два милиона тона, годишња вредност такве продаје била би око 1,4 милијарде долара.
Тренутна производња креће се око 90.000 тона готових производа месечно.
Менаџерски тим холандске компаније „ХПК инжењеринг” преузео је 23. марта управљање железаром, након што је њихова понуда проглашена најповољнијом на јавном позиву владе. Та понуда између осталог предвиђа позитиван пословни резултат већ након шест месеци од почетка руковођења, покретање друге високе пећи до јануара 2016, минимум 1,5 милиона тона готових производа већ од идуће године. Ова компанија гарантовала је држави најнижи ниво нето обртног капитала од 80 милиона долара, гаранцију за покривање штете у виду осигурања од професионалне одговорности у висини од пет милиона долара.