Извор: данас.рс, 26.07.2019.
М. Обрадовић.-[divider]
Улагање 120 милиона долара у смедеревску железару требало би да учини највећег српског извозника конкурентнијим, а Смедерево и околина ће имати свежији ваздух, речено је на постављању камена темељца новог погона агломерације.
Нова фабрика би требало да донесе велике уштеде енергије, а коначно би и становници околних села могли да продишу с обзиром да је Смедерево последњих година један од градова са најзагађенијим ваздухом у Србији. Наташа Рашковић, активисткиња еколошке организације Црвени беџеви из Смедерева, истиче да је тешко поредити садашњу загађеност са ранијим годинама, јер се до 2016. није ни мерила.
„Ако бисмо то оцењивали према томе што су становници околних села почели да протестују последњих две, три године онда бисмо могли да кажемо да јесте повећана загађеност. Сада раде само два мерача у Смедереву, а мерачи у околини железаре су се некако покварили и нико их не поправља. Када се обратимо Заводу за заштиту здравља они нам увек кажу да је све у границама дозвољеног. С друге стране, индекс загађења који се може пратити и на интернету показује да су забележена и до пет пута већа загађења ваздуха од дозвољеног. Зими је то посебно истакнуто, али нам то говори да на загађење велики утицај имају и индивидуална ложишта“, објашњава за Данас Рашковић.
Она напомиње да на састанцима представници ХБИС-а делују заинтересовано, предлажу мере. У јануару су на састанку навели низ мера које ће предузети, између осталог и поправљање мерача у околини фабрике.
„То се још није десило. Ми размишљамо да као грађанска иницијатива купимо те мераче и поставимо их у дворишта људи који живе близу фабрике. Мени се чини као да они желе да помогну, али им просто нико то не тражи. Ту мислим пре свега на Владу“, напомиње она додајући да ХБИС доста ради на пројектима друштвене одговорности у Смедереву.
Жељко Веселиновић, председник синдиката Слога и некада радник у железари, објашњава да ће нова агломерација можда решити проблем црвене прашине коју ветар разноси по околини, али да неће решити загађење ваздуха.
„Што се тиче производње, агломерација није кључни део као што су високе пећи и челичана, тако да ових 80 милиона долара инвестиције у нови погон делује више као бацање прашине у очи“, каже Веселиновић.
С друге стране, Коља Крстић, координатор покрета Тврђава из Смедерева, који је организовао протесте због загађења, сматра да изградња новог погона агломерације јесте позитивна вест.
– Управо је постојећи погон агломерације правио огромне проблеме са загађењем ваздуха и животне околине у Смедереву. Уколико буде изграђен у складу са еколошким стандардима како је најављено, то је добра ствар за грађане Смедерева – каже за Данас Крстић.
Веселиновић верује да је загађење у Смедереву данас веће него што је било док је Ју-Ес стил држао фабрику.
– До приватизације од стране Ју-Ес стила држава ништа није улагала у заштиту животне средине, а извештаје су фингирали. Када су дошли Американци, почели су да уграђују филтере, постројења за пречишћавање воде… Не знам да ли је то било довољно, али откако су отишли, ништа није уложено. Верујем да и даље стоји иста опрема, исти филтери које је Ју-Ес стил уградио – оцењује Веселиновић.
Хестил, део групације ХБИС групе, купио је смедеревску Железару за 46 милиона евра пре 2016. године. Пре тога, Железара тада Сартид је 2003. продата америчкој компанији Ју-Ес стил за 23 милиона евра. Американци су се у Србији задржали наредних осам година, да би јануара 2012. Влада Србије добила назад фабрику за један долар. Четири године касније једини заинтересовани купац био је управо кинески Хестил, који је према њиховим тврдњама до сада уложио 158 милиона евра у Железару, а најављују да ће се биланс инвестиција у наредне две године попети на 300 милиона долара.
Председничка злоупотреба
Крстић из покрета Тврђава каже да је „крајње неукусно и неумесно да председник Србије најдиректније злоупотребљава своју функцију“ и покушава да кинеску инвестицију представи „као некакву своју личну победу“.
– Подсетићемо да је покрет Тврђава организовао блокаду смедеревске железаре у децембру 2018, када смо управо указивали на ове проблеме са загађењем. Ми ћемо наставити да пратимо ситуацију и да се боримо за права грађана на чист ваздух и здрав и достојанствен живот – каже Крстић.
Прикривено финансирање Кинеза?
Веселиновић каже да има сумњу да држава прикривено финансијски помаже Кинезима преко фирме Железара Смедерево којој су остали само дугови, док је кинески ХБИС преузео имовину и постројења железаре.
„Професионални менаџмент који је довела држава направио је губитак од 240 милиона долара, а онда су следеће године Кинези направили профит од 120 милиона долара. Откуд толика разлика ако се цене сировина на међународном тржишту нису значајније мењале. Ја сумњам да се преко фантомске фирме Железара Смедерево набављају сировине и плаћају други трошкови ХБИС-а, зато што је ЕУ забранила државну помоћ кинеској компанији“, каже Веселиновић.
…
.