Извор: Данас, 29. јун 2016.
Аутор: Гојко Влаовић. -[divider]* Веселиновић: Изненадна смена током викенда је покушај Владе да сакрије своју одговорност за лоше резултате челичане.
Уговор са ХК Инжењерингом у власништву Петера Камараша о управљању Железаром Смедерево раскинут је јер та компанија није поштовала потписане одредбе и направила је огромне губитке у фабрици.
Камараш је добио отказ оправдано и сви разлози за његову смену стоје. Проблем је, међутим, у томе што је отказивање уговора ХПК Инжењерингу изведено на такав начин како би се покушала сакрити одговорност оних који су Камараша довели, а то је Влада Србије – каже за Данас Жељко Веселиновић, председник Удружених синдиката Србије „Слога“.
Наш саговорник истиче да Камараш није испоштовао уговорне обавезе када је реч о улагању и повлачио је лоше пословне потезе на штету Железаре Смедерево.
– У смедеревској железари је прошле године направљен дуг од 145 до 150 милиона евра, а једна пећ је на „тихом ходу“ уместо да ради пуном паром. Дакле с правом се може констатовати да је Камараш на катастрофалан начин управљао Железаром. Оно што је најтрагичније у читавој причи је да је тај исти Камараш у Смедерево доведен уз фанфаре, као некакав спасилац и наводни професионалац и успешан пословни човек који би Железару пред приватизацију довео на „зелену грану“. Уместо обећаног, он је фабрици нанео само штету и губитке – објашњава Веселиновић.
Наглашава да Камараш није случајно смењен преко ноћи, свега неколико дана пред преузимање Железаре од стране кинеске компаније Хестил.
– Разлог изненадне и спектакуларне Камарашове смене је покушај Владе Србије да сакрије своју одговорност. Управо је Влада та која га је ангажовала и у јавности представљала као неког ко ће од Железаре створити профитабилну фабрику. Још један податак који јасно илуструје контрадикторно понашање власти у Србији је да је након Камарашове смене на место директора Железаре Смедерево постављен Иван Милошевић, човек који је ту функцију обављао до доласка ХПК Инжењеринга и за време чијег мандата је фабрика трпела губитке и није имала довољно посла – наводи Веселиновић.
Подсећања ради, у суботу 25. јуна на основу одлуке Скупштине Железаре Смедерево једнострано је раскинут уговор о пружању услуга управљања и саветовања потписан 21. марта 2015. године између Железаре Смедерево, ХПК менаџмента из Београда, холандског ХПК Инжењеринга и Републике Србије. Такође, том одлуком раскинут је оквирни уговор о продаји, односно уговор о сировинама који је потписан 22. априла 2015. између Железаре Смедерево и привредног друштва Пикаро из Кошица, у власништву Петера Камараша.
[divider]Брижна Влада
Тачно је да је за губитке крив ХПК Инжењеринг који је управљао железаром, али је исто тако крив и онај ко је Камараша ангажовао а то је Влада Србије. Да би се сакрила та чињеница, изведена је смена током викенда. Влада је одавно знала за Камарашове лоше пословне потезе. Зашто га онда није сменила пре шест месеци, већ тек сада, када Кинези преузимају фабрику? Управо зато да би се избегла одговорност, да се у јавности Влада представи као та која води бригу о интересима Железаре за разлику од Камараша. То наравно пада у воду, јер је Камараша поставила иста та Влада која га је сада сменила.[divider]