Београд, 12. април 2016. – Први Балкански синдикални форум који је одржан од 8. до 9. априла у грчком граду Солуну био је посвећен јачању регионалне сарадње међу синдикатима Балканског полуострва, тржишту рада и улози синдиката у одбрани права радника под све јачим налетом глобализације и притисцима мултинационалних компанија које константно крша права људи на живот и рад.
Основни циљ окупљања синдикалних организација Балкана је у потпуности успео, будући да је већ првог дана донета одлука о формирању Балканског синдикалног форума, као врсти организационог тела које ће у оквирима међународне радничке солидарности и сарадње спроводити кординиране заједничке акције. (линк)
На скупу је учествовало 15 синдиката из осам Балканских земаља.
( Фото мултимедијална презентација)
Поред домаћина из Грчке, Панхеленске федерације синдиката индустрије за производњу пића и пуњење боца (Panhellenic Federation of Workers in Bottled Drinks industry Thessaloniki – P.A.ME) – на конференцији су учествовали представници и лидери синдиката из Турске, Кипра, Албаније, Бугарске, Румуније, БиХ и Србије.
Удружени синдикати Србије „Слога“ су једини синдикат из Србије који се прикључио Балканском синдикалном форуму и који је овим уједно и један од оснивача.
Лидери и представници синдиката из наведених земаља у својим појединачним излагањима изразили су озбиљну забринутост због све безобзирнијег неолибаралног концепта на тржишту рада и недостацима јасне социјане димензије у решавању проблема незапослености, лаког губитка посла и несигурном запошљавању које све мање гарантује људима основну сигурност и право на живот.
Током конференције било је запажено и излагање председника Удружених синдиката Србије „Слога“ Жељка Веселиновића, који је присутне упознао са стањем света рада у Србији и последицама насталим након промене Закона о раду који је радницима у Србији укинуо раније стечена права и из сигурности увео у неизвесност и сиромаштво.
Веселиновић је уједно и поздравио подстицање и стварање радничких савеза и умрежавање синдиката као одговор свету мултинационалног капитала и одговор на проблеме са којима се готово сви радни људи Балкана суочавају.
Он је уједно и истакао да је свака нова врста упознавања, размена идеја и података међу синдикатима веома корисна и значајна за побољшање међусобних односа и социјално освешћивање радника.
У оквиру одржане конференције, Балкански синдикални форум је усвојио и Резолуцију, поруку солидарности грчким радницима у великом протестном маршу, који је одржан у периоду од 3. до 10 априла 2016. године, под слоганом „Посао за све – рад са правима“.
Такође, учесници скупа су пружили и заједничку подршку отпуштеним радницима мултинационалне компаније „Кока Кола“ из Солуна који су остали без посла након затварање фабрике у том граду и њеног премештања, због чега је у Солуну од стране радника и синдиката започета кампања бојкота производа те компаније.
Први Балкански синдикални форум организован је под покровитељством Светске федерације синдиката (World Federation of Trade Unions), организације која броји више од 92 милиона чланова синдиката, у 210 синдикалних организација, из 105 земаља широм шест насељених континената.
Информативна служба