„Дијалог, разговор и дебата је оно што синдикатима данас недостаје. Сада доминарају нетолерантност, свађа, па и озбиљни сукоби који иду на штету радника“, упозорио је Михајловић
Београд, 16.април 2015. — Први семинар на тему “ Европеизација синдиката у Србији ” које заједнички организују Центар за развој синдикализма и Фондација Фридрих Еберт у оквиру пројекта „Синдикални форум“ одржан је у четвртак 16. априла 2015. године у београдском Арт Хотелу.
Поред домаћина организатора, Фондације Фриедрих Еберт и Центра за развој синдикализма, учесницима скупа су се обратили и професор Рафал Товалски са Варшавске школе економије и професор Владимир Вулетић са Филозофског факултета у Београду.
Бојан Лађевац из Фондације Фриедрих Еберт, упозорио је на чињеницу да су синдикати широм Европе у дефанзиви, посебно у Србији где је после транзиционог периода отежана ситуација, што за последицу има да су синдикати као друштвена тема нестали из медијског простора и академског дискурса.
„Овај пројекат Фондације и Центра за развој синдикалзма је скроман покушај да се делује у супротном смеру, да разговарамо о њиховој позицији у савременом српском друштву, њиховим капацитетима и повезивањима на европском нивоу “ рекао је Лађевац.
Срећко Михајловић из Центра за развој синдикализма, казао је да „Синдикални форум“ има за циљ да подстакне и развије бољу комуникацију унутар и између синдикалних организација.
„Дијалог, разговор и дебата је оно што синдикатима данас недостаје. Сада доминарају нетолерантност, свађа, па и озбиљни сукоби који иду на штету радника“, упозорио је Михајловић и додао да би и положај синдиката и самих радника био бољи да су и односи међу синдикатима и њиховим лидерима бољи.
Михајловић је и овога пута послао јасан и недвосмислен апел за већим синдикалним јединством и сарадњом синдиката и њихових лидера на свим нивоима, како би се поверење у синдикате повећало.
Професор Владимир Вулетић са Филозофског факултета у Београду у оквиру теме “Европеизација српског друштва”, говорио је о аспекту европеизиације и прихватању европских вредности у српском друштву.
Вулетић је, истакао чињеницу да петнаест година након промена и отвореног залагања политичке елите за улазак у ЕУ није отворено ни једно преговарачко поглавље.
Он је у свом излагању оценио и да међу политичком елитом постоји велики отпор према теми европеизације, која се често према њој односи декларативно, док је у самом становништву тај однос другачији – зато што је већи број оних који подржавају европски пут за разлику од самих политичара.
Рафал Товалски са Варшавске школе економије је учеснике упознао са синдикалном сценом у Пољској и искуствима са којим се та земља ЕУ сусреће и у којим се оквирима она данас креће.
Семинару су, поред уважених домаћина, присуствовали и представници водећих синдиката, међу којима је и УСС „Слога“, који су током дебате имали прилике да у једном отвореном дијалогу активно размењују мишљења, али и упућују критике у циљу побољшања садашњих нарушених односа међу синдикатима.
О томе – шта се конкретно причало и дебатовало, као и резултатима истраживања Центра за развој синдикализма о поверењу у синдикате, више у наредним вестима, а након преслушавања и монтаже аудио и видео материјала са семинара.
Информативна служба.