Извор: Данас, 25. јун 2016.
Аутор: Гојко Влаовић.[divider]* Арсић: Било би идеално када би у наредном периоду плате и пензије у Србији остале замрзнуте * Веселиновић: Радници ни пензионери нису криви за економску ситуацију у земљи, али само они испаштају
Судећи по ставу Међународног монетарног фонда, до краја ове године неће бити раста плата и пензија у Србији. ММФ сматра да се о томе може разговарати тек од 1. јануара 2017.
Фискални савет Србије иде још и корак даље, па предлаже да се пензије не повећавају ни у наредној, ни у 2018. години. Влада Србије пак се нада да ће успети да се договори са ММФ-ом да се плате и пензије повећају у 2017. Стручна јавност подржава ставове ММФ-а и Фискалног савета, али зато синдикати политику штедње оцењују потпуно контрапродуктивном јер, како кажу, пада само на плећа света рада, док крупни капитал и поред кризе извлачи профит.
Милојко Арсић, професор Економског факултета у Београду каже за Данас да су ставови ММФ-а и Фискалног савета оправдани и да се фактички подударају у анализи актуелне економске ситуације у Србији.
– Било би идеално када би у наредном периоду плате и пензије у Србији остале замрзнуте, јер би то на најефикаснији начин омогућило да потрошња расте спорије од БДП-а. Мировање пензија и плата благотворно утиче на то да се више средстава одваја за инвестиције. Приватни послодавци по том питању следе понашање државе, те ситуација у којој плате и пензије мирују, омогућава већа улагања у производњу. А да би се привреда Србије покренула, потребна су већа улагања не само страних компанија, већ и домаћих јавних и других предузећа. Политика неподизања пензија и плата то у потпуности омогућава – објашњава наш саговорник.
Он додаје да ако већ дође, због тешке социјалне ситуације у земљи, до подизања пензија и плата, оно не би требало да буде веће од један до два одсто, како би се остварили циљеви прокламовани мерама штедње.
– До тог повећања никако не би могло доћи пре 2017. године како у својим проценама наводи Међународни монетарни фонд – каже Арсић.
Са друге стране, Жељко Веселиновић, председник Удружених синдиката Србије „Слога“, сматра да су све реформске мере удар на најсиромашније грађане и да не могу да произведу било какав позитиван ефекат.
– Моћници се играју са народом. Влада каже: биће повећања пензија и плата наредне године, ММФ каже: видећемо да ли ће га тада уопште бити, а Фискални савет пак поручује да пензије не треба повећавати у наредне две године. Онда се у кључном тренутку усвоји „средње“ решење па народ буде срећан што није прошао горе, не размишљајући да је то што је добио такође веома неповољно – наглашава Веселиновић.
Он додаје да они који здушно подржавају мере штедње, врше замену теза покушавајући јавности да замажу очи и скрену пажњу са чињенице да су једини који плаћају цех радници и пензионери.
– При томе треба нагласити да ни радници ни пензионери нису криви за очајну економску ситуацију у којој се налази земља. И поред тога, само они испаштају што је апсурд. Прича се о томе да имамо много пензионера а мало радника. И који је одговор власти на то. Уместо да отварају нова радна места да би се тај однос снага поправио, они додатно отпуштају раднике и тиме повећавају и армију незапослених али и број пензионера. Оно што је најпоразније је да док су плате и пензије замрзнуте, расту цене намирница и других свакодневних потрепштина. Другим речима, мерама које спроводи Влада на препоруку ММФ-а, смањује се животни стандард и угрожава егзистенција грађана Србије – истиче Веселиновић.
Суштина је у томе, каже, да мере штедње нису прокламоване да би помогле радницима и пензионерима, већ да штите интересе крупног капитала.
– Битно је да се не угрози профит мултинационалних компанија и због тога се све своди на смањење њихових трошкова кроз смањење плата и отпуштања. Када се све то сагледа, може се закључити да актуелна Влада, али и оне пре ње, мерама које спроводе директно раде против интереса грађана Србије. Оне су потпуно контрапродуктивне, погубне за људе који живе од свог рада и додатно компликују и онако лошу економску ситуацију у Србији – закључује Веселиновић.
[divider]Увознички лоби, домаћи тајкуни…
Бесмислено је спроводити мере штедње ако са друге стране немате улагања у домаћу индустрију, која једино могу да опораве посрнулу српску привреду. Међутим, увознички лоби, домаћи тајкуни и страни капитал су фактички излобирали да до реиндустријализације не дође, да се штеди на платама и пензијама а новац да се одлива за субвенције страним инвеститорима.[divider]