Извор: Данас, 23.04.2017.
Аутори: К. Живановић. Г. Влаовић.-[divider]О проблему отпада који Железара гомила у околним селима говори се већ дуже време, а сада је актуелизован позивом повереника за информације од јавног значаја Родољуба Шабића да Железара пружи јавности тачне податке о томе како поступа са овим материјама.
Жељко Веселиновић, председник Удружених синдиката Србије „Слога“, који имају своју подружницу у Железари, каже за Данас да се не ради о новонасталом проблему, већ о нечему што је присутно у протеклих двадесетак година.
– Оно што је важно нагласити је да Железара не производи било какав опасан отпад. Дакле, примера ради активности фабрике не доводе до стварања радиоактивног или хемијског отпада. Највећи проблем представљају отпадне воде које се изливају у реку Раљу. Истоимено село има проблем са тим отпадом док је у селима Враново и Радинац повећана концентрација прашине и дима који се стварају услед шљаке одложене у тим насељима. Може се констатовати да житељи тих села оправдано протестују. Иако није реч о опасном отпаду који погубно може да делује на људско здравље ипак није пријатно у својој околини имати отпадне воде, прашину и дим – наглашава Веселиновић. Он додаје да су за ситуацију у којој се налазе, криви и житељи тих села јер је доста њих без грађевинских дозвола, потпуно нелегално градило куће у непосредној близини фабрике.
– Разлог је био тај што је већина житеља радила у Железари, села су фактички тако и настала, те им је било у интересу да до посла не морају да путују дуго. Самим тим нашли су се на удару отпадних вода и индустријског отпада који је одлаган у околини Железаре. Док је амерички Ју ес стил био власник смедеревске железаре житељи тих села су се такође жалили због загађења животне средине. Американци су пак уложили знатна средства у опрему за заштиту екологије, односно филтере за пречишћавање што је елиминисало или бар у знатној мери смањило проблем индустријског отпада. У међувремену се Ју-ес стил повукао из Србије и до доласка кинеског Хестила није улагано у одржавање опреме за заштиту животне средине што је довело до тога да индустријски отпад опет представља претњу за околину – истиче Веселиновић.
Контактирали смо јуче и надлежне у Хестил Србија где нам је кратко речено да је шљака о којој је реч настала пре него што је кинеска компанија преузела Железару и да су надлежни у Влади Србије на себе преузели да реше тај еколошки проблем. Позвали смо и Министарство привреде где су нам поручили да питања проследимо писменим путем али одговоре нисмо добили до закључења овог издања. Како Данас незванично сазнаје у круговима блиским Влади Србије, заиста се ради о проблему са којим је дужно да се позабави Министарство привреде. – Није реч о било каквом опасном отпаду или материјалу већ о шљаци која је нагомилавана у протеклих 20-ак година. Дакле та шљака није од јуче ту па је питање због чега су поједини мештани баш сада одлучили да потенцирају тај проблем. Суштина је да је у оквиру Министарства привреде формирана радна група која је сачинила план за измештање индустријског отпада то јест шљаке из околине фабрике и он ће даље бити прерађиван и коришћен као грађевински материјал. Другим речима шљака ће бити измештена и ради се на томе да то буде урађено у што краћем року – наводи наш саговорник.
Подсећања ради, Родољуб Шабић је јуче изјавио да је неопходно да надлежни пруже све релевантне информације, о наводима грађана да се потенцијално опасни отпад из Железаре Смедерево одлаже у селима у непосредној близини.
– Због отпада који Железара константно одлаже на дивље депоније, грађани су се обраћали, забринути за животну средину и своје здравље. Камиони са шутом и другим материјалима без наџора истоварују отпад у пар села у околини Смедерева – каже Шабић.
Председник странке Зелени Србије Иван Карић каже за Данас да Железара не одлаже опасан отпад, већ углавном материјал, који би могао да се искористи као секундарна сировина.
…