Beograd, 29. januar 2014. – Udruženi sindikati Srbije „Sloga“, nakon tri godine borbe pred nadležnim sudovima, uspeli su da dokažu da je Neva Obradović, nekadašnja predsednica sindikata Sloga u fabrici Jura Korporacije d.o.o. Rača nezakonito dobila otkaz od poslodavca zbog svojih aktivnosti sa pozicija sindikata.
Naime, njoj je Apelacioni sud u Kragujevcu potvrdio ranije donetu presudu Osnovnog suda u Kragujevcu, Sudske jedinice u Rači, kojom se poništava rešenje otkaza Ugovora o radu, za koji je Obradovićeva tvrdila da ga je dobila suprotno odredbama Zakona o radu i isključivo zbog sindikalnih aktivnosti na koje ima pravo.
Iako je presuda postala pravosnažna, Neva Obradović se nije vratila na posao jer joj jednogodišnji ugovor o radu u ovoj stranoj kompaniji nije produžen, a sindikat Sloga je nakon njenog i još pet otkaza, prestao da postoji usled straha zaposlenih da bi i oni mogli da dožive istu ili sličnu sudbinu.
Podsećamo, menadžment južnokorejske korporacije Jura je krajem januara 2011. godine uručio više otkaza aktivistima sindikata „Sloga“, a Neva Obradović je jedna od njih, uz obrazloženje da „nije sprečila da informacije o firmi, za koje je rukovodstvo „Jure“ tvrdilo da su netačne, dospeju u javnost“. Radilo se o mobingu nad zaposlenima, pretnjama i raznim vrstama šikane.
Željko Veselinović, predsednik Udruženih sindikata Srbije „Sloga“ je rekao da je ovim dobijena jedna „gorka pobeda radnika“ koja je, pre svega, pokazala da je potrebno dodatno jačati institucije pravde i zaštite zaposlenih, i da je to signal za državu da radne sporove ubuduće rešava u zakonskom roku od 6 meseci, na osnovu zakona i u interesu svojih građana.
„Mi nećemo odustati od dalje borbe, a nakon ove presude koja je dokazala da je jedina namera južnokorejskog poslodavca bila da uguši sindikat u svojoj korporciji – tužićemo je za svu štetu koja je naneta sindikatu. Takođe, želim da upozorim sve poslodavce koji blokiraju i brane rad sindikalnih organizacija da ne posežu za istim metodama, jer ih to neće spasiti od tužbi nezadovoljnih radnika, ali i besa koji se stvara i taloži kao kontraefekat. Socijalni dijalog je tekovina koja se mora poštovati i koji treba da posluži svim stranama da se na radnom mestu stvara pozitivna klima uzajamnog poštovanja na relaciji zadovoljan radnik – zadovoljan poslodavac“.
Informativna služba USS Sloga
da je to neka drzavna firma svoje zarade radnici nebi uspeli ni da dobiju zbog korupcije u pravosudju i tamo vazi partlsko zaposljavanje i klasican nerad zamajavanje ,izgovori ,podmicivanje,..