Београд, 29. јануар 2014. – Удружени синдикати Србије „Слога“, након три године борбе пред надлежним судовима, успели су да докажу да је Нева Обрадовић, некадашња председница синдиката Слога у фабрици Јура Корпорације д.о.о. Рача незаконито добила отказ од послодавца због својих активности са позиција синдиката.
Наиме, њој је Апелациони суд у Крагујевцу потврдио раније донету пресуду Основног суда у Крагујевцу, Судске јединице у Рачи, којом се поништава решење отказа Уговора о раду, за који је Обрадовићева тврдила да га је добила супротно одредбама Закона о раду и искључиво због синдикалних активности на које има право.
Иако је пресуда постала правоснажна, Нева Обрадовић се није вратила на посао јер јој једногодишњи уговор о раду у овој страној компанији није продужен, а синдикат Слога је након њеног и још пет отказа, престао да постоји услед страха запослених да би и они могли да доживе исту или сличну судбину.
Подсећамо, менаџмент јужнокорејске корпорације Јура је крајем јануара 2011. године уручио више отказа активистима синдиката „Слога“, а Нева Обрадовић је једна од њих, уз образложење да „није спречила да информације о фирми, за које је руководство „Јуре“ тврдило да су нетачне, доспеју у јавност“. Радило се о мобингу над запосленима, претњама и разним врстама шикане.
Жељко Веселиновић, председник Удружених синдиката Србије „Слога“ је рекао да је овим добијена једна „горка победа радника“ која је, пре свега, показала да је потребно додатно јачати институције правде и заштите запослених, и да је то сигнал за државу да радне спорове убудуће решава у законском року од 6 месеци, на основу закона и у интересу својих грађана.
„Ми нећемо одустати од даље борбе, а након ове пресуде која је доказала да је једина намера јужнокорејског послодавца била да угуши синдикат у својој корпорцији – тужићемо је за сву штету која је нанета синдикату. Такође, желим да упозорим све послодавце који блокирају и бране рад синдикалних организација да не посежу за истим методама, јер их то неће спасити од тужби незадовољних радника, али и беса који се ствара и таложи као контраефекат. Социјални дијалог је тековина која се мора поштовати и који треба да послужи свим странама да се на радном месту ствара позитивна клима узајамног поштовања на релацији задовољан радник – задовољан послодавац“.
Информативна служба УСС Слога