Београд, 4.јул 2014. године – Према речима председника Удружених синдиката Србије „Слога“ Жељка Веселиновића, Железара је и стала управо због недостатка новца за сировине, па су тако приче о ремонту и сређивању стања заправо замајавање јавности.
У министарства привреде кажу да немају сазнања о било каквом разговору са руском Јунајтед групом око продаје Железаре, пише „Привредни преглед“.
Како наводи тај лист, у кабинету државног секретара министарства су рекли да не знају за разговоре и договор о продаји за један долар руској групацији о чему је писао „Блиц“, док извршни директор Железаре Смедерево Бојан Бојковић није желео да одговара на питање да ли је информација о продаји Русима тачна.
Гостујући у Кажипрсту Б92, министар привреде Душан Вујовић рекао је да ће за Железару бити расписан тендер у наредна два месеца, као и да има „седам-осам озбиљних инвеститора заинтересованих за њу“. О именима није желео да говори.
Док трају по ко зна који пут у медијима трају спекулације око потенцијалних купаца, говори се и о паљењу и задувавању високе пећи.
„Првиредни преглед“ наводи да ће пећ из „тихог хода“ изаћи 7. јула, позивајућ се на изјааву председника синдиката „Независност“ у тој фабрици Милете Гујаничића.
„Месечна производња кретаће се око 55.000 тона и на њој ће бити ангажовано 5.100 радника који се ових дана враћају са одмора. Захваљујући благовремено обезбеђеним сировинама обезбеђен је континуитет производње, а имамо и заинтересоване купце за наше производе, тако да за будући пласман уопште не бринемо“, рекао нам је Гујаничић.
Бојан Бојковић, извршни директор Железаре Смедерево, објашњава да висока пећ, чије је паљење било најављивано за крај јуна, није тада стартовала због техничких разлога, али да је сада све спремно да се са задувавањем крене за пар дана.
„Сировина на залихама има довољно, а обезбеђене су и кредитне линије за њихово набављање“, рекао је Бојковић за наш лист.
Према речима председника Удружених синдиката Србије „Слога“ Жељка Веселиновића, Железара је и стала управо због недостатка новца за сировине, па су тако приче о ремонту и сређивању стања заправо замајавање јавности.
„Производња не може да крене због недостатка кокса и других сировина, а да ли ће заиста бити покренута и када, то нико од запослених у овом тренутку не зна. Истрошене су залихе кокса, који се набавља из Украјине, Русије, и мала количина из Босне. А својевремено је стизао чак и из Бразила и Аргентине. Проблем је и у томе што се не исплати палити пећ за два-три дана, јер то много кошта“, тврди Веселиновић за „Привредни преглед“.