Nekoliko stotina vozača saniteta iz čitave Srbije protestovalo je danas ispred zgrade Vlade Srbije nezadovoljni minimalnim zaradama koje primaju i zahtevajući da se koeficijent za obračun njihovih plata poveća sa 8,98 na i 13,57 i tako izjednači sa koneficijentom koji važi za vozače hitne pomoći u zavodima u velikim gradovima.
Oni su tražili i da im se omogući beneficirani radni staž.
Vozač hitne pomoći u Domu zdravlja u Ivanjici i jedan od organizatora protesta Dejan Kezović kazao je okupljenima na protestu, koji je simbolično počeo u minut do 12, da su četiri zahteva vozača saniteta za predsednicu Vlade Srbije Anu Benabić predati na pisarnici.
„Tražimo izmenu Uredbe o koeficijentima za obračuni i isplatu plata u javnim službama, tako da vozači svih sanitetskih vozila u Srbiji imaju koeficijent 13,57, dok za sve ostale vozače u uzdravstvenim ustanovama tražimo povećanje koeficijenta u zavisnosti od težine poslova koje obavljeju“, kazao je on.
Istakao je i da vozači sanitetskih vozila, kojih ima oko 2.500, traže isplatu dnevnica za službena putovanja i isplatu prekovremenog rada, u skladu sa zakonom i posebnim kolektivnim ugovorom, kao i beneficirani radni staž.
Kezović je naveo da vozači saniteta traže da se „bezuslovno i u što kraćem roku“ omogući prolazak hitne medicinske pomoći sa uključenom posebnom signalizacjom za prolazak kroz crveno svetlo, pod uslovom da se ne ugrožavaju ostali učesnici u saobraćaju koji imaju zeleno svetlo, „bez dodatnih procedura, molbi i zahteva prema MUP-u“.
On očekuje da će delegaciju vozača u 15 sati primiti na razgovor neko iz Vlade Srbije, ali nije mogao da navede ko će biti sagovornik ispred države.
„Ukoliko se ne odgovori na naše zahteve, bićemo prinuđeni da od sutra našu borbu nastavimo na drugačiji način“, rekao je Kezović, ali nije iznosio detalje eventualnih daljih aktivnosti.
Istakao je i da današnjim protestom ni u jednoj zdravstvenoj ustanovi u Srbiji nije ugrožen proces rada, jer su na protestu samo vozači koji prema rasporedu ne rade ili su na godišnjim odmorima.
Predsednik udruženih sindikata Srbije „Sloga“ i narodni poslanik Željko Veselinović kazao je kako je „sramotno“ da vozači sanitetskih vozila rade za minimalac, dok istovremeno da sa lekarima i medicinskim sestrama spašavaju ljudske živote.
On je najavio i da će u Skupštini Srbije govoriti o problemu vozača saniteta, predati njihove zahteve i tražiti da se koeficijent za obračun njihovih zarada poveća.
Veselinović je kazao da bi svima u zdravstvu, i medicinskom i nemedicinskom osoblju, trebalo povećati zarade i ne raditi to parcijalno „zarad političkih poena“.
Lekar Hitne pomoći u Šapcu Dejan Pavlović podržao je zahteve vozača saniteta, ističući da su njihove zarade „mizerne“, jer ih zakon ne prepoznaje kao vozače hitne pomoći.
„Vaša palta je toliko mala, da ja ne mogu da se odlučim da li je to smešno ili tužno. Vaša plata nije dostojna posla koji obavljate i nije dovoljna za normalan život“, rekao je on.
Podsetio je da vozači saniteta omogućavaju da se brzo stigne do životno ugroženih, sigurno prevoze po svim vremenskim uslovima, nose pacijente zajedno sa medicinskim osobljem niz stepenište zgrada bez liftova, vade povređene iz kanala pored puteva, razvaljuju limove slupanih automobila da bi se izvadili oni koji su teško povređeni.
„Vaša vožnja daje nam minut ili dva više, koji u određenom broju slučajeva odlučuju da li će tas na kome se nalazi nečija budućnost prevagnuti na stranu života ili smrti“, naglasio je Pavlović.
Napomenuo je i da su vozači sanitetskih vozila često primorani da zbog male zarade rade i druge poslove, pa tako ne stignu da se odmore između dve smene.
Medicinska sestra u Hitnoj pomoći u Pančevu Biljana Pašalić kazala je da nigde na svetu ne postoje ljudi koji aktivno učestvuju u spašavanju ljudskih života, a primaju minimalac, kao što je to slučaj u Srbiji.
Ona je naglasila da u pomoći pri intervencijama hitnih službi aktivno učestvuju vozači, koji imaju sertifikate za pomaganje ekipi na terenu i znaju da rukuju medicinskim aparatima i uz instrukcije medicinskog osoblja mogu da pomognu na terenu u slučaju nužde.
„Zato morate biti adekvatno vrednovani i tražimo koeficijent 13,57 kao što ga imaju kolege u zavodima“, rekla je Pašalić.
Predstavnik Komiteta za bezbednost saobraćaja Damir Okanović podržao je zahteve vozača saniteta koji se odnose na Zakon o bezbednosti saobraćaja i prolaska sanitetskih vozila na crveno svetlo.
Smatra da je potrebno da se izmeni zakon, kako ne bi bilo dileme u praksi u vezi sa pravom prolaska prilikom crvenog svetla na semaforu.
„Dozvoliti prolazak vozilima sa pravom prvenstva pod uslovom da ispoštuju vozila kojima je zeleno svetlo, kako bi se vozačima saniteta omogućio nesmetan rad, bez toga da brinu da li će dobiti prijavu policije ili ostatati bez dozvole“, kazao je Okanović.
On je podsetio i da je Komitet za bezbednost saobraćaja pre tri meseca predložio MUP-u da se za sanitetska vozila uvedu posebne registarske tablice.
Tako bi, kako je objasnio, za vozila hitne medicinske pomoći koja se koriste za intervencije lekarskih ekipa, tablice, pored oznake grada i numeričke oznake, imale oznaku HMP, a vozila bolnica imala oznaku HSP, jer bi se na taj način razlikovala od drugih sanitetskih vozila koje koriste gerontološki centri i druge ustanove ili privatnici i koja nemaju potreba za zvučnom i svetlosnom signalizacijom.
Tokom protesta saobraćaj na raskrsnici ulica Kneza Miloša i Nemanjinoj se odvijao neometano.
Vozači, koji su došli u svojim crvenim uniformama nosili su transparente na kojima je pisalo „Život nema cenu“, „Brzina je bitna“, „Vratite nam dostojenstvo“, „Ravnopravno za sve vozače u Srbiji“.
Izvor vesti: Beta
Foto: Sloga