Радницима 179 предузећа у реструктурирању држава ће ускоро почети да плаћа заостале доприносе како би ови “технолошки вишкови” могли несметано у пензију, сазнаје “Блиц”.
План за решавање питања фирми у реструктурирању донет је прошлог месеца, а нови министар финансија имаће задатак да га спроведе. Извори “Блица” тврде да је реч о приоритетном задатку, имајући у виду да ове фирме годишње коштају буџет 750 милиона евра.
Многе фирме не плаћају гас, дугују за струју, воду, доприносе, кредите. Оне које раде и нешто производе праве нелојалну конкуренцију здравим фирмама које обавезе према држави редовно измирују.
У плану стоји да цео посао мора да се оконча до јуна 2014. године, али се процењује да би се са повезивањем стажа могло кренути и пре краја 2013. године. Од 50.000 људи колико ради у овим предузећима, процењује се да половина нема повезан стаж. Жив новац за уплату доприноса свима не постоји, али у Влади Србије тврде да би проблем ипак могао да се реши.
Сви у проблемима
На списку фирми у реструктурирању налазе се “Застава оружје”, “Рудник”, “Заваривач”, хемијска индустрија “Жупа”, “Метал системи”, “Застава камиони”, ПКБ “Агроекономик“. Сви у проблемима, без стратешких партнера, али са великим пореским обавезама.
– Многа велика предузећа у реструктурирању јесу уплаћивала социјално и обавезно осигурање. На тај начин је обезбеђен буџет бар за оне раднике којима неповезан стаж кочи одлазак у пензију. Другима би стаж могао да се повеже и папиролошки, а новац би се уплаћивао по остваривању права на пензију – каже извор ”Блица” из Владе Србије.
У решавање овог проблема држава се први пут укључила 2003. и тада је донела Закон о повезивању стажа, који се односио на период од 1991. па до краја 2003. Аргумент за доношење оваквог закона је био да је овакав потез неопходан, јер се „чувају радници који нису криви за неуспех предузећа“.
Иако су у републичкој влади тада тврдили да је овај потез изузетак, са сваком следећом годином држава је продужава рокове и доносила нове закључке.
Откад је Закон о повезивању стажа донет, актуелне владе су усвојиле чак девет закључака којим је држава повезала стаж делу запослених.
Сузана Лакић | 19. 08. 2013. БЛИЦ