Postoji jedna stara uzrečica koja kaže: Statistika naša dika, što poželiš to naslika. Po toj statistici, koju nam servira Republički zavod za statistiku mi “živimo u kućama od čokolade i prozorima od marmalade“, rekao je predsednik USS Sloga i narodni poslanik Željko Veselinović.
Problem je u tome, nastavlja Veselinović, što je to prilično daleko od istine i mislim da je krajnje vreme da demistifikujemo jednu stvar koja se ovde provlači više puta, a to je da je nezaposlenost u Srbiji 8,9 posto, a da je nekada bila 25,9. Tačno je da je da je ona iznosila toliko. Ja sam se borio i protiv one vlasti i po prirodi posla smatram da je ta nezaposlenost bila velika. Međutim, vi ste u toku jedne noći promenili metodologiju, pa ste od 25,9 posto, nezapsolenost sveli na 12 procenata.
Pored toga uveli ste još nekoliko stvari, a to je da ukoliko je neko u toku jedne kalendarske godine zaposlen samo jedan dan, on se cele te godine vodi kao zaposlen.
Ukoliko se neko ne javi Nacionalnoj službi za zapošljavanje, jednom mesečno, tačno u određeno vreme, on se skida sa liste i postaje nezaposlen.
Nezaposlenost od 8,9 posto nije realna, jer metodologija potpuno drugačija. Da ste zadržali staru metodologiju ta nezaposlenost bi bila i dalje oko 20 posto, što je veoma visok procenat.
Što se tiče povećanja minimalca, koji ćete povećati za 17 posto od prvog janura, već danas priznajete da je inflacija u Srbiji 14 procenta. Inflacija je pojela povećanje, a pola miliona će primati minimalac. To se zove siromaštvo.
Mi živimo u Zemlji u kojoj nemoguće podići platu svima na način na koji bi to trebalo. Povećava se samo minimalna zarada, a ta minimalna zarada, s obzirom na poskupljenje mesa, mleka, ulja, šećera, brašna, svega ostalog, nije ni blizu onoga što je potrebno radnicima u Srbiji.
Radnici u Srbiji su siromašni, i to je, gospodine Mali, surova istina i vi morate na tome nešto da uradite, poput Crnogoraca koji su oslobodili privrednike poreza i doprinosa i tako ih naterali da se povećaju zarade.
Na kraju, da kažem gospodinu Martinoviću, radnici u Srbiji jesu robovi, jer za vreme ove vlasti je patentirano nošenje pelena u fabrikama koje su dolazile, ne samo iz Kine, nego iz Južne Koreje, Turske i mnogih drugih kompanija. Nije važno iz koje zemlje dolaze, važno je kako se ophode prema zaposlenima, a ophode se katastrofalno.
Na repliku ministra Martinovića iz SNS-a, u kojoj je on tražio da Veselinović iznese dokaze o pelenama, o čemu je kako je on (Martinović) rekao pričala i nekadašnja poslanica Aleksandra Jerkov, Veselinović je rekao: Nije Aleksandra Jerkov prva iznela činjenicu o tome, to sam uradio ja. Ako hoćete da znate gde se nose pelene, evo, rećiću vam. Nose se u Juri i to cela Srbija zna. U turskom Kajzenu u Smederevu 350 žena koristi jedan toalet. Ja sam lično razgovarao sa radnicima Jure, sa radnicama Kajzena. Koliko njih onda u toku radnog vremena može da koristi jedan taolet, odgovorio mu je Veselinović.