Извор: Демостат, 03.06.2017
Аутор: Г.Влаовић. –
[divider]
Синдикални интерес изнад партијског
Положај и третман синдиката у Немачкој је неспорно међу најбољима у Европи и та земља би дефинитивно требало да буде огледни пример исправног и коректног понашања када је реч о радничким правима, каже за Демостат Жељко Веселиновић, председник Удружених синдиката Србије „Слога“.
Према његовим речима, Немачка је уз скандинавске земље, државе Бенелукса и Сједињене Америчке Државе једина земља у свету за коју би се могло рећи да се социјални дијалог у њој одвија на задовољавајући начин. – У Немачкој је обавезно да послодавац и синдикати договоре и потпишу колективни уговор а да радницима буде омогућено синдикално организовање. Оно што је специфично је то да таква правила и кодекси коректног понашања не важе само у тој земљи већ и у свим другим државама у којима немачке компаније инвестирају. шта више, немачки послодавац у тим случајевима тражи и од својих коопераната да закључе колективне уговоре са запосленима и дозволе им синдикално организовање. На тај начин је омогућено да се штите радничка права великог броја запослених – објашњава Веселиновић.
Он додаје да синдикати имају веома важну улогу и у политичком животу Немачке. – Без обзира да ли је реч о левичарским, центристичким или десничарским партијама све оне у својим редовима међу посланицима немачког парламента имају чланове синдиката. Нису сви посланици – синдикалци истовремено и синдикални функционери али сви они имају синдикалну чланску књижицу. Такође, немају све парламентарне странке сразмеран број синдикалаца у својим редовима али карактеристика немаћке политике је да их ипак има свака. Тако рецимо у парламенту Немачке од 650 посланика чак њих 450 долази из редова синдиката.
У Србији у Скупштини са друге стране на жалост немамо ни једног синдикалног представника. Кад се то узме у обзир потпуно је јасно да би на том плану Србија требало да следи позитиван пример Немачке – истиче Веселиновић. Наш саговорник истиче да је карактеристика Немачке и то да се у тој земљи доноси најмањи број закона који би се могли окарактерисати као антираднички. – Разлог због чега је то случај у Немачкој и Аустрији је тај што синдикалци – посланици синдикални интерес стављају изнад партијског. И то се дешава без обзира којој политичкој опцији припадају. Када је реч о законима битним за егзистенцију радника они гласају по синдикалној свести а не партијској линији – наводи Веселиновић.
Први човек УСС „Слога“ каже за Демостат да су савети запослених који постоје у Немачкој веома добра ствар за раднике у тој земљи али не и за Србију.
– У тим саветима запослених немачки радници то јест њихови изабрани представници саодлучују са послодавцем о многим важним питањима за фирму. Синдикати у Немачкој су веома моћни а радници имају веома изражену свест шта је њихов класни интерес и у редовима савета запослених су искључиво људи који су ту дошли на препоруку или уз одобрење синдиката.
На жалост, бар у овом тренутку класна свест радника у Србији је код већине на веома ниском нивоу. То послодавцима омогућава да у савете запослених поставе себи лојалне и поткупљиве кадрове који не заступају интересе радника и синдиката већ су пуке марионете менаџмента. У Србији постоји институција савета запослених у законодавству а у неким предузећима су чак и формирани али пракса показује да они не штите интересе запослених већ су „продужена рука“ послодаваца. То наравно није добро и на тај начин се мења суштина постојања тих тела. Дакле, можемо закључити да су савети запослених веома добро решење за добро организовану радничку класу и синдикате у Немачкој док у Србији они омогућавају залоупотребу и махинације у корист послодаваца – каже Веселиновић.
Иначе, стручна јавност у Србији сматра да модел социјалне тржишне привреде који се примењује у Немачкој гарантује да је положај радника законски далеко квалитетније заштићен у тој земљи него у неким другим развијеним земљама. Синдикати имају веома важну улогу како у животу компаније тако и у заштити радничких права. Законски је прописано да су послодавци дужни да са синдикатима…
Опширније на: Синдикални интерес изнад партијског
…