U novu godinu ušli smo sa odlukom Vlade da produži zabranu zapošljavanja u javnom sektoru do kraja 2026. godine. Iako postoje uštede, stručnjaci upozoravaju da nedostaje analiza o tome šta je postignuto u protekloj deceniji. Sindikati i stručnjaci upozoravaju da se kvalitet rada javne uprave i kvalitet života građana smanjuje.
Posao u javnom sektoru nekad je bio privlačan zbog visokih plata i redovnih primanja. Zbog zabrane zapošljavanja, mnogi su godinama radili na određeno, što im onemogućava osnivanje porodice, uzimanje stambenog kredita i zato odlaze. Oni koji ostaju, ne stižu da obave sav posao.
Lekar opšte prakse, po normativima, treba da pregleda dnevno 30 pacijenata. Oni sada, u ovim zimskim danima i sezoni respiratornih oboljenja, pregledaju po 70 i više pacijenata u toku dana, što recimo dovoljno govori o tome da čak i lekara nedostaje duplo, što opet govori da manji broj lekara mora da radi više i da im nedostaje vremena za posvećivanje pacijentima, rekao je Željko Veselinović, predsednik Udruženih sindikata Srbije ‘Sloga’.
Od 2013. godine, kada je bila potrebna saglasnost Vlade za svako zapošljavanje u javnom sektoru, zabrana je ublažena, pa sada za novo zapošljavanje 70 odsto kadrova ne zahteva tu dozvolu. Iako su uštede postignute, stručnjaci tvrde da ne znamo ukupne rezultate te mere.
Ne možemo znati šta smo dobili, osim što smo demotivisali mlade da rade, demotivisali ljude da rade u javnom sektoru i što oni koji rade to obavljaju sa smanjenim kapacitetom, jer imaju previše posla za broj izvršilaca, i što su građani generalno nezadovoljni uslugama koje pruža javni sektor’, ističe profesor Bojan Urdarević sa Pravnog fakulteta u Kragujevcu.
Zabrana je planirana da traje samo 2 godine, ali sada ulazi u jedanaestu godinu, zbog čega je neophodna dubinska analiza javnog sektora, kako navode u Fiskalnom savetu.
Neki ključni delovi državnog sistema suočavaju se sa nedostatkom kvalifikovanog kadra, kao što su porezna uprava i sistem za zaštitu životne sredine, zdravstvo i obrazovanje. ‘Problem nije samo u broju, već i u strukturi i rasporedu kvalifikovanog kadra na važnim pozicijama’, rekao je Milan Marković iz Fiskalnog saveta.
Uvođenje zabrane zapošljavanja preko noći ne bi bilo najbolje rešenje, jer bez sistematskog pristupa u državnom sistemu postoji rizik od nekontrolisanog zapošljavanja.
Izvor: RTS