Београд, 10. март 2015. (Дневни лист „Данас“ Аутор: Г. Влаовић ) –[divider]
Све је очигледније да ће струја у Србији ипак поскупети, па оно што највише заокупља јавност у овом тренутку је када ће та корекција и наступити. Сасвим је извесно да до поскупљења сигурно неће доћи 1. априла како је то недавно изјавио министар финансија Душан Вујовић и како очекује ММФ, јер је то „технички“ неизводљиво.
Наиме, одлуку о корекцији цене доноси Агенција за енергетику као независно регулаторно тело након захтева који подноси Електропривреда Србије. У Агенцију још увек није стигао захтев за поскупљење струје а одлука о корекцији ступа на снагу тек месец дана након објављивања у Службеном гласнику. До закључења овог издања нашег листа у ЕПС-у нисмо добили одговор на питање да ли ће и када то предузеће званично затражити поскупљење електричне енергије. Из Министарства енергетике су пак раније поручили да корекције цене неће бити до краја грејне сезоне ( 15. април) што значи да би најраније струја могла да поскупи крајем априла.
Експерт за енергетику Војислав Вулетић каже за Данас да је цена електричне енергије у Србији испод реалне и да треба да поскупи, али да са друге стране Влада није припремила никакве мере којима би заштитила оне које ће поскупљење највише погодити, најсиромашније грађане.
– Цена струје у Србији је веома ниска и Влада просто мора да одобри поскупљење како би омогућила нормално функционисање и спречила пропадање ЕПС-а. Дакле, са те тачке гледишта корекција цене је нужна. Међутим, поскупљење ће представљати велико оптерећење за осиромашене грађане који и иначе једва састављају крај са крајем. Посебно ће бити погођени они потрошачи који струју користе за загревање станова и то чине ноћу када је струја најјефтинија. Поскупљење ће знатно увећати рачуне које они плаћају. А реч је о људима који се не греју на струју из хира и дрскости, већ зато што је то једина опција коју могу да плате јер немају централно грејање а сви други начини загревања станова су за њих далеко скупљи – објашњава Вулетић.
Он додаје да поскупљење струје има смисла само у случају да држава заштити социјално угрожене али да у Србији то није случај.
– Сасвим је логично тражити од оних који могу да плате да редовно измирују увећане рачуне за електричну енергију. Проблем је кад се то тражи од некога који једноставно нема довољно новца да то учини. Стога је држава та која би требало да помогне сиромашнима да се поскупљење струје не одрази на њихову егзистенцију. Нажалост, у Србији то није случај тако да ће најсиромашнији грађани највише испаштати због корекције цене електричне енергије – истиче он.
Са његовим мишљењем слаже се и Жељко Веселиновић, председник Удружених синдиката Србије „Слога“, који такође каже да држава није учинила баш ништа да заштити најугроженије.
– У условима ниских примања, смањених пензија и плата, без доношења адекватних социјалних програма повећавати цену струје у Србији јер је тако договорено са Међународним монетарним фондом, нелогично је и штетно. Потпуно је бесмислено да се Влада поноси тиме што је ММФ хвали због уштеда и поскупљења науштрб грађана који једва преживљавају. А о томе што је министар финансија изјавио да је Влада „штедела“ грађане па није одмах обелодањено да ће до поскупљења струје доћи, могу да кажем само да је реч о скандалозној изјави, после које би било морално да Вујовић поднесе оставку – поручује Веселиновић и додаје да је поскупљење струје само један у низу бројних потеза којим Влада удара на стандард грађана.
Подсећања ради, Србија се потписивањем аранжмана са Међународним монетарним фондом обавезала да од 1. априла повећа цену електричне енергије за 15 одсто укључујући и акцизу која ће бити уведена. Струја је последњи пут поскупела 1. августа 2013. године, у износу од 10,9 одсто за домаћинства и 12,8 за привреду.
Како заштити најугроженије
– Овога пута „дебљи крај“ ће извући само сиротиња, људи који се греју на струју јер немају другу опцију, и они који и иначе пазе да троше само када је најјефтинија тарифа, јер су им примања сувише. Потпуно је неодговорно од Владе да дозволи поскупљење струје а да баш ништа није учинила на заштити егзистенције социјално угрожених грађана. „Слога“ је предлагала да се најсиромашнији грађани ослободе обавезе плаћања струје или да плаћају субвенционисане цене а да богати који више троше, више и плаћају. Међутим, до тога није дошло – каже Жељко Веселиновић.
Извор Данас: Удар на егзистенцију осиромашених грађана