Процењује са да у Србији 76 општина и градова има локалне савете за безбедност, што је 45% укупног броја општина, и мање је него 2007. када је, према подацима МУП, у 90 од 170 општина постојало саветодавно тело задужено за унапређење безбедности.
Београд, 18. децембар 2014. — Истраживање Београдског центра за безбедносну политику (БЦБП) представљено 18. децембра на округлом столу „Локална безбедност у Србији: препреке и могућности“ показало је да постоји неразумевање између полиције и локалних самоуправа о локалним саветима за безбедност.
Наиме, како је рекао истраживач БЦБП Саша Ђорђевић, у полицији се „плаше“ децентрализације полиције а локалне самоуправе су истовремено задовољне информацијама о стању безбедности које добијају од полиције.
Такође полиција и локалне самоуправе често сматрају да сарадња за бољу безбедност зависи од личних односа – односа градоначелника и начелника полиције, навео је Ђорђевић.
Он је додао да се не анализира стање безбедности на локалу и да истраживање БЦБП показује да више од половине општина није урадило анализу стања безбедности док 33% јесте, али је квалитет тих анализа понекад упитан.
Истовремено је истраживање БЦБП показало да је у општинама које имају савете за безбедност сарадња са полицијом боља него у онима које их немају.
У раду локалних савета за безбедност, а с обзиром на разноврсне проблеме безбедности које муче грађане, учествују полиција, установе социјалне заштите, здравства и образовања, правосуђе, понегде и јавна предузећа, углавном она која пружају комуналне услуге.
Истраживач БЦБП такође сматра да локалне самоуправе не треба обавезивати да формирају савете за локалну безбедност.
Ђорђевић је говорећи о значају безбедности на локалу рекао и да је предлогом буџета за 2015. за Министарство унутрашњих послова (МУП) Србије предвиђено укупно 63,7 милијарди динара од чега 34,9 милијарди за функционисање полицијских управа и станица у Србији.
Опширније на: euractiv.rs
фото: МЦ, Слога[divider]Округлом столу Београдског центра за безбедносну политику присуствовао је и главни повереник Синдиката полиције „Слога“ Павле Хеђеши.
Синдикат се захваљује Саши Ђорђевићу, истраживачу БЦБП на позиву и препознавању активности нашег синдиката у интересовању за јачање улоге полиције у локалној заједници и веће ангажовање припадника националних мањина у саставу полиције.
Синдикат полиције „Слога“ регистрован је у Министарству рада и запошљавања децембра 2013. године, решењем бр.110-00-716/2013, и најмлађи је синдикат полиције. Седиште синдиката је у Београду у Нушићевој број 6.
Приредила: Информативна служба УСС „Слога“