Врање – Београд, 20. октобар 2016. – Удружени синдикати Србије “Слога“ одржали су данас протест у Врању испред италијанске фабрике обуће „Геокс“ уз слоган “Радник није роб“, због константног кршења права и положаја запослених у тој али и другим компанијама које субвенционише држава.
На протесту су говорили председник Удружених синдиката “Слога“ Жељко Веселиновић, потпредседник Владимир Радосављевић, отпуштена радница “Геокса“ Габријела Крстић, Владимир Давидовић, представник СКОЈ-а и други.
Одабрали смо фабрику Геокс као један од примера у којој однос према запосленима није онакав како прописују закони ове земље, рекао је окупљенима Владимир Радосављевић потпредседник Слоге.
– Ово је пример једне од фирми која је добила велике субвенције државе, а у којој се пословодство према радницима односи на врло некоректан начин. По сведочењу људи из саме фирме који су се нама обратили за заштиту, ту се спроводи свакодневни мобинг и разне врсте тортуре. Ово је наш покушај да покажемо радницима у Србији да не требају да се плаше, да имају своја права, да за то право морају бити спремни да се боре, а ми смо увек ту да им у тој борби помогнемо и да их предводимо, казао је Радосављевић
Присутнима се затим обратила Габријела Крстић, отпуштена радница “Геокса“ која је испричала како је добила отказ након што је јавно изразила незадовољство због прековременог рада.
– Нико неће смети јавно да каже као ја како се крше закони о раду, као што сам ја рекла менаџменту и добила отказ – рекла је Крстићева.
Представник СКОЈ-а Владимир Давидовић казао је да су та фабрика, а и друге инвестиције које ничу најобичнији конценрациони логори за радничку класу Србије, будући да се ради за минималац, и не само то, како је рекао „већ их муче, понижавају, вређају њихову интелигенцију“.
Давидовић је на крају говора окупљене позвао на ширу друштвену солидарност да би се протест чуо.
Скуп је затворио председник „Слоге“ Жељко Веселиновић који је истакао да окупљање није замишљено као велики протест, већ као перформанс и почетак кампање коју ће синдикат водити против свих компанија у Србији које се према радницима понашају робовласнички.
Веселиновић је рекао да је разочаран одзивом Врањанаца што се нису показали достојним да дају подршку својим суграђанима, и зато што нису свесни да у њиховом граду постоји компанија у којој се у 21. веку радници третирају као робови, терају да носе пелене, називају бројевима, а не именима.
– Сви знамо да су се бројевима називали логораши у концентрационим логорима, а то имамо овде у Геоксу, рекао је он.
Челник Слоге је окупљене опоменуо и на велику присутност радника приватног обезбеђења.
– Довели су приватно обезбеђење да испада као да смо ми неки хулигани који хоће да упадну у фабрику. Нећемо да упаднемо у фабрику, али ја обећавам испред иницијативе „Радник није роб“ да ћу их уколико будем изабран за председника – све такве истерати из земље. Све оне који запослене терају да носе пелене, туку, малтретирају и шиканирају.
Веселиновић је затим казао да Геокс није једина фирма, да је од ње још гора „Јура“ и најавио посебан протест испред те корпорације.
Испред „Јуре“ правићемо посебан митинг да покажемо грађанима Србије да у овој земљи постоје фирме које од државе добијају 10, 15 или 20 хиљада евра, а да запосленима дају минималац и третирају их као робове.
– Имамо премијера који оде у Јуру и тврди да радници не носе пелене. А како он зна да не носе пелене, да ли их је терао да скину панталоне , проверавао и видео. Премијер штити Јуру, а није питао те послодавце зашто им радници клече на видео снимку који кружи ових дана.
Веселиновић је на крају позвао све грађане Србије, посебно Београђане да бојкотоју и не купују обућу Геокса чији пар ципела вреди колико месечна зарада радника.
Након говора, он је хтео да симболично преда пакет пелена руководству Геокса, али је спречен од стране приватног обезбеђења које је унајмила та фирма и која је на 50 метара од пријавнице поставила свој кордон, након чега их је Веселиновић бацио високо изнад њихових глава у правцу капије, уз бакљаду коју су приредили активисти Слоге.
Познати врањски сликар Светислав Стојановић Кајзер извео је уметнички перформанс. Он је на импровизованом штанду чистио ципеле.
Протест је обезбеђивало 20-ак полицајаца који су мирно посматрали скуп.
Информативна служба
У наставку погледајте видео са данашњег скупа
[divider]
[divider]