Извор: Данас, 26. октобар 2015.
Аутор: Љ. Буквић.-[divider]
Захтев да се радници фирми у реструктурирању одрекну тужби за неисплаћене зараде да би остварили право на повезивање радног стажа је класична уцена са позиција моћи и апсолутно је незаконита – каже за Данас потпредседник синдиката Слога Владимир Радосављевић.
Држава повезује стаж, али само ако радници повуку тужбе
Већина радника који су покренули судску наплату својих зарада вероватно ће повући тужбе * Министарство: Ако радници желе да им држава повеже стаж, морају да одустану од судског спора како се не би десило да се неко два пута наплати
Држава је одлучила да до краја године повеже стаж за 13.000 радника који треба да иду у пензију, а послодавци им претходних година нису уплаћивали доприносе. Међутим, један од услова за то је и да се одрекну тужби које су покренули против својих фирми.
Ову вест радници нису прихватили баш најбоље, јер то значи да ће, уколико желе да што пре оду у пензију, морати да повуку тужбе од којих су неке старе и по четири и пет година, али ће при том морати да плате судске трошкове јер су одустали од поступка. Осим тог издатка, радници ће у минусу бити и због тога што им држава стаж повезује на основу минималца, а већина њих је послодавце тужили за цео износ који су примали, односно пуну плату.
– Захтев да се радници фирми у реструктурирању одрекну тужби за неисплаћене зараде да би остварили право на повезивање радног стажа је класична уцена са позиција моћи и апсолутно је незаконита – каже за Данас потпредседник синдиката Слога Владимир Радосављевић.
Он тврди, да одрицањем од тужби престаје свака обавеза према послодавцу. Радосављевић истиче како не зна тачан број радника који су тужили послодавце, али да их има доста и да је већина тих тужби у завршној фази.
Према досадашњим искуствима, већина спорова, напомиње он, решена је у корист радника, тако да је у овој ситуацији врло незахвално говорити им шта је боље за њих.
– Већина ће вероватно изабрати да им држава повеже стаж, јер им то једноставно представља неку сигурност – напомиње Радосављевић. Он каже да радник може да изабере да не потпише уговор са државом и да настави да се суди, али претпоставља да је мали број оних који ће то заиста учинити.
Међутим, у Министарству привреде за Данас кажу да се закључком о повезивању стажа не захтева од бивших запослених да одустану од тужбених захтева, пресуда и извршења.
– Закључак даје могућност радницима да одлуче на који начин желе да повежу стаж – принудним путем или по основу закључка Владе, с тим да се поступак принудне наплате прекине. Наиме, подношењем тужби покренут је поступак наплате судским путем. У случају да ови бивши запослени желе да им се стаж повеже и по основу Закључка, допринос би се наплатио два пута, извршним путем од дужника из средстава буџета – тврде у Министарству привреде.
Они наглашавају да се допринос не плаћа у име послодавца и послодавац није ослобођен обавезе плаћања за износ евидентираних доприноса за ову категорију бивших запослених. Средства које је држава определила за повезивање стажа враћају се, како напомињу у Министарству, у републички буџет кад се допринос плати редовним путем, Пореској управи.
– У случају приватизације, обавеза према радницима прелази на новог власника. У предузећима у којима се покреће стечај, радни стаж се повезује свим запосленима и утврђују се обавезе према запосленима без обзира да ли поседују пресуде или не. Радници се као повериоци наплаћују из стечајне масе, с тим што су у првом наплатном реду, односно први у реду за наплату дуговања – истичу за наш лист у овом министарству.
У случајевима када је предузеће у поступку реорганизације, унапред припремљеним планом реорганизације, додају, регулишу се обавезе према свим повериоцима, па и према запосленима. Усвојени план реорганизације, како нам је речено у Министарству привреде, има снагу извршне исправе, па тиме не постоји потреба за новим тужбама ради наплате.
.