Извор: Данас, 29. мај 2015.-
Аутор: Г.Влаовић.-
Запослени у Фабрици обојених метала у Прокупљу и даље у потпуној обустави рада
Београд – Радници Фабрике обојених метала у Прокупљу који су у потпуности обуставили рад у предузећу у знак солидарности са 15 отпуштених колега, најављују да ће у случају да власник не испуни њихове захтеве радикализовати свој протест.
Поред захтева да се 15 ливаца који су одбили да раде због тога што им нису оверене здравствене књижице и исплаћене заостале зараде врате на посао, тражимо и да се свим запосленима у фабрици овере здравствене књижице и исплати једна плата. Ако се то не оствари, данас ћемо одржати састанак свих запослених који су у протесту и донети одлуку о његовој радикализацији.
Једна од могућности је да организујемо скуп са транспарентима и паролама. Да ли ћемо протест да одржимо испред фабрике или на неком другом месту одлучићемо у току дана. Како ствари сада стоје највероватније је да ћемо, ако буде разлога за то, са радикализацијом почети у понедељак – каже за Данас Славољуб Поповић, председник Синдиката „Слога“ ФОМ Прокупље.
Он истиче да су сви производни радници у знак солидарности са отпуштеним колегама одбили да раде и да се се врате у фабричке хале, иако им је руководство упутило последње упозорење да морају да се врате на посао под претњом да ће, ако то не учине, и они добити отказе уговора о раду.
– Претње отказима не могу да нас застраше, ми смо слободни људи и нисмо ничији робови да би радили за џабе. Несхватљиво нам је понашање директора који нам анулира сва законом додељена права, док се он истовремено позива на одредбе закона које крши. Ми немамо регулисан радни стаж више од три године, немамо здравствене књижице да се лечимо, а минималне плате смо једва успевали да добијемо и то само када смо обустављали рад – истиче Поповић.
Додаје да су се радници у више наврата обраћали државним и инспекцијским органима, али да није постигнут било какав ефекат а бахатост пословодства је све већа. А колика је она, види се и у наредби директора којом се инспекцијским органима забрањује улаз у фабрику без његове сагласности. Зато смо одлучили да када не може држава, ми предузмемо радикалније мере, па размишљамо и да својим телима блокирамо улаз у фабрику како би одбранили достојанство рада у случају да послодавац нађе нове жртве које би експлоатисао – поручује Поповић.
Поводом ситуације у тој фабрици јуче смо контактирали и Драгана Живковића, власника предузећа Гранд инжењеринг из Бора у чијем саставу послује ФОМ, међутим он нас је обавестио да у датом тренутку не може на било који начин да коментарише збивања у фабрици те нас је замолио да га позовемо данас, обећавши да ће нам дати изјаву.
Солидарност
Група од 15 радника Фабрике обојених метала у Прокупљу обуставило је рад 28. априла због тога што нису добили зараде од почетка године нити су им оверене здравствене књижице. Послодавац је радницима који су одбили да раде уручио отказе након чега је у знак солидарности са њима у обуставу рада ступило и преосталих 30 запослених у фабрици.