Београд, 25. фебруар 2016. – Просечна нето зарада у Србији исплаћена у јунуару 2016. године износила је 40.443 динара, саопштио је данас Републички завод за статистику.
У односу на децембарску 2015. године која је износила је 51.485 динара, јасно се види да је она мања за готово 100 евра.
Међутим, ако се у обзир узму примања у реалном сектору, где све више њих прима минималац, а многи од њих нередовно и са закашњењем, уз овакав драстични пад зарада којима је углавном репер просек јавног сектора, и куповна моћ нације биће све угроженија.
Извештај Републичког завода за статистику додатно погоршава и чињеница да је данас одржан и састанак Владе Србије са делегацијом ММФ поводом четврте ревизије аранжмана из предострожности, на којој је премијер Вучић дао уверење тој институцији да ће се до следећег доласка мисије у Београд он лично додатно ангажовати у циљу успешног процеса рационализације јавног сектора.
Преведено на прост језик то значи да следи: штедња, штедња и само штедња, кроз масовна отпуштања у јавном сектору и додатно смањење зарада кроз Закон о систему плата запослених у јавном сектору, који је управо данас изгласан у Влади и упућен Народној скупштини на усвајање по хитном поступку.
А какве ће то последице имати по све нас бити у будућности, најбоље показује и недавни извештај утицајне аналитичке агенције „Блумберг“ на којој је Србија заузела високу седму позицију индекса беде, најјаднијих светских економија за 2016. годину.
Информативна служба
Po stoti put, gde je ta NETO ZARADA, PROSEČNA, da idem da radim za nju. Imam 23. godine, od toga imam radnog iskustva od godinu dana u dva preduzeća i to u SIVOJ ZONI, za 23.000 – 24.000 dinara. Zato što se mojim poslodavcima ne isplati da uplate moje zdravstveno i socijalno osiguranje. Najgore od svega toga, što institucije države to ne sakcionišu, ne samo da ne sankcionišu već dozvoljavaju takvim poslodavcima da krše postojeći zakon o radu. I kome sad ja da se žalim, šta nekog briga za nekog lika, a koliko postoje oni, koji su u situaciji identičnoj ili približnoj kao ja. BEZ PERSPEKTIVE, u ovoj prokletoj zemlji, uništenoj od strane raznim interesnih grupa, koje sebe nazivaju strankama.