Udruženi sindikati Srbije „Sloga“ izražavaju duboku zabrinutost povodom sve većeg političkog uticaja na radnike. Ovaj uticaj se manifestuje kroz sistem „kapilarnih glasova“, koji je razvila i implementirala Srpska napredna stranka (SNS) nakon dolaska na vlast 2012. godine. Sistem „kapilarnih glasova“, nepriznat u standardnim terminologijama lingvistike, medicine ili drugih disciplina, predstavlja politički žargon i taktiku obezbeđivanja sigurnih političkih glasova kroz sistematski pritisak, ucene i obaveze postavljene na zaposlene u državnim, javnim, a sve češće i u privatnim preduzećima i kompanijama.
Nakon globalne ekonomske krize iz 2008. godine, poznate kao „Velika recesija“ u SAD, koja je imala dugoročne posledice po globalnu ekonomiju, uključujući povećanu regulaciju finansijskog sektora, promene u monetarnoj politici, te šire socio-ekonomske posledice kao što su povećane stope nezaposlenosti i rast populizma u politici, Srbija, kao zemlja tranzicije i uništene privrede, nije ostala pošteđena. Upravo u tom kontekstu, SNS je 2012. godine iskoristila brutalni populizam i obećanja građanima o boljem životu, većem ekonomskom standardu i zapošljavanju kao sredstvo za osiguranje glasova te „patentirala sistem kapilarnih glasova“.
Sistem se sastoji od zapošljavanja partijski podobnih ljudi u državnim i javnim preduzećima po ugovorima na određeno vreme, iako se pokazalo da u većini slučajeva postoji opravdana potreba za stalnim radnim odnosom. Zaposleni koji radi na određeno vreme ima sva prava iz radnog odnosa, pri čemu je jedina razlika ta što su ta prava ograničena na period trajanja ugovora o radu.
Prema zakonskim propisima, ugovori o radu na određeno vreme mogu se sklopiti kada postoji opravdan razlog, kao što je rok, specifičan posao ili događaj, i to samo za neophodan period. Poslodavci imaju pravo da sa istim radnikom sklope jedan ili više takvih ugovora, ali ukupno trajanje radnog odnosa, bilo sa ili bez prekida, ne sme preći 24 meseca. Nakon isteka ovog roka, poslodavci se suočavaju sa dve opcije: ili prekid radnog odnosa ili prelazak na ugovor na neodređeno vreme (stalan posao). Međutim, poslodavci posežu za prekid između dva ugovora koji je duži od 30 dana, što omogućava nastavak zloupotreba i držanje radnika na neodređeno vreme u nedogled. Dakle, manipulacija se ogleda u namernim prekidima u radnom odnosu, i uprkos zakonskim propisima, nastavlja se produženje ugovora o radu kao metoda konstantne ucene kroz nesigurnost posla i životne egzistencije.
Od takvih radnika se zahteva da u svakom izbornom ciklusu obezbede određeni broj sigurnih glasova iz kruga porodice i prijatelja za SNS, kako bi im bio produžen ugovor o radu ili kako bi dobili rešenje za stalni radni odnos. Ovaj pritisak ne uključuje samo zahteve za glasanje, već i pozive iz Call centara aktuelne vladajuće većine SNS, koji pozivaju radnike da po potrebi „obavezno prisustvuju mitinzima i skupovima SNS, kao i predsednika Srbije Aleksandra Vučića u obilasku javnih radova”.
Udruženi sindikati Srbije „Sloga“ godinama unazad upozoravaju na ove zloupotrebe. Međutim, u zemlji gde su institucije neefikasne i pod apsolutnom kontrolom vlasti, naše tužbe i krivične prijave ostaju bez epiloga. Primeri kao što su otkazi Vladici Tomaševiću, radniku kruševačkog “Trajala”, i Bogosavu Nešoviću, radniku JKP „Gradska Čistoća Beograd“, samo su vrh ledenog brega u seriji represivnih mera prema onima koji se usude da progovore o temi nezakonitog političkog pritiska na radnike.
Vladica Tomašević, radnik i predsednik sindikata „Sloga“ u kompaniji „Trajal“ iz Kruševca, 2017. godine, javno je izneo spiskove podrške Aleksandru Vučiću, koje su zaposleni bili primorani da potpišu. Zbog ovog postupka, Tomašević je odmah dobio otkaz, a više od polovine članova odbora sindikata „Sloga“ u toj fabrici proglašeno je za tehnološki višak.
Otkaze radnicima „Trajala“ naložio je generalni direktor Miloš Nenezić, koji je u isto vreme bio direktor državne firme i predsednik “Unije poslodavaca Srbije”, što je i danas. Nenezić je, visoko pozicioniran na izbornoj listi vladajuće SNS u Kruševcu, odmah iza Bratislava Gašića, funkcionera SNS, bivšeg ministra Vojske Srbije, direktora Bezbednosno informativne agencije (BIA) i sadašnjeg ministra policije u tehničkom mandatu.
Još drastičniji primer zloupotrebe položaja dogodio se u JKP „Gradska Čistoća Beograd“, gde je radnik Bogosav Nešović, koji je godinama ucenjivan da obezbeđuje sigurne i kapilarne glasove u „Gradskoj Čistoći“, i koji je organizovao radnike za mitinge i obezbeđenje, kao i rad u call centru SNS-a pred izbore, dobio nezakoniti otkaz nakon što je odlučio da prekine sa ovim nezakonitim aktivnostima, prešao u sindikat „Sloga“ i javno progovorio o svojim iskustvima. Nešović je, žargonski rečeno, provučen kroz “tabloidno blato”, pripisane su mu neistinite afere, krađe, falsifikati i slično.
Protiv Miloša Nenezića, direktora Trajala i Marka Popadića, generalnog direktora „Gradske Čistoće“, podnete su krivične prijave, ali one do danas nisu rešene i verovatno su ostavljene bez daljeg postupanja.
Sakupljanje „kapilarnih glasova“ nije poštedelo ni zdravstvene radnike, koji su bili primorani da obezbede do 40 sigurnih glasova za obećanje o stalnom zaposlenju. Ova praksa nije ograničena samo na velike sisteme poput EPS-a, Telekoma, Pošte i slično, već se proširila i na uslužne firme kao što su „Pro Tent“, „Kolubara usluge“, „Đerdap usluge“ i mnoge druge. Uočena je i sve češća pojava te vrste ucena u stranim kompanijama, u manje razvijenim i siromašnim okruzima koje dobijaju subvencije od države i u kojima se radnici sve češće zapošljavaju po principima pripadnosti političkoj partiji SNS.
Vlada Srbije je nekoliko dana nakon decembarskih izbora donela odluku o produžetku ograničenja zapošljavanja u javnom sektoru do kraja 2026. godine, uprkos prethodnom obećanju da će ograničenje biti ukinuto 31. decembra 2023. godine, što direktno ukazuje da je doneta zbog očuvanju kapaciteta ucena radnika i skupljanje kapilarnih glasova za eventualno ponavljanje izbora, uključujući i lokalne izbore na proleće.
Dakle, kapilarni glasovi u Srbiji su sistematska zloupotreba u radnom sektoru koja mora prestati jer se ovakvom vrstom bestidne i nekažnjene zloupotrebe radnika i njihiovih porodica obesmišljava regularnost svakih izbora u narednom periodu.
Apelujemo i na međunarodnu zajednicu da obrati pažnju na ovaj problem i pruži podršku u borbi protiv korupcije i zloupotrebe radnika u Srbiji, jer je neophodno zaštititi integritet izbornog procesa i osigurati da svaki glas na izborima bude iskaz slobodne volje građana, a ne rezultat pritisaka i ucena.
Autor: Udruženi sindikati Srbije „Sloga“
..