„Штите се тајкуни и лопови који су опљачкали државу, а оптужују радници да хоће да је руше. Не би ме чудило да нас сутра оптуже да смо сви ми који тражимо плату и боље услове рада државни непријатељи“
Београд 13. децембар 2015. – Међународни дан људских права показао да је власт у Србији потпуно незаинтересована за радничке проблеме – оценио је председник Удружених синдикат Србије „Слога“ Жељко Веселиновић на округлом столу “ И радничка права су људска права“.
Веселиновић је на скупу, који су поводом Међународног дана људских права организовали Удружени синдикати Србије „Слога“, Асоцијација слободних и независних синдиката, Независни полицијски синдикат Србије, Српски синдикат полиције и Нови синдикат социјалне заштите Србије, изнео низ параметара који то потврђују или указују на такав однос власти према запосленима у Србији.
Први је, како је нагласио, одсуство представника власти и државе, иако су се синдикати организатори својски трудили да на скуп позову што више гостију и важних људи из државе, од премијера Александра Вучића до министра рада Александра Вулина.
„На жалост свих нас, дошли смо до тога да су овде само представници опозиције, Демократске странке и Српске народне партије“, казао је он и истовремено се захвалио на присуству господину Мирославу Васину, покрајинском секретару за привреду, запошљавање и равноправност полова, као и Драгију Видојевићу, бившем државном секретару Министарства рада из прошлог сазива.
Веселиновић је посебно нагласио да му је жао што се на скупу није појавио некадашњи члан „Слоге“ посланик Милан Петрић, који је отуђио мандат синдиката и радника, и од кога се на скупу очекивало да објасни шта је у протекле две године урадио за раднике чији мандат и даље против воље синдиката баштини.
Када је у питању изостанак представника из власти, челник „Слоге“ је рекао да је јасно зашто их на скупу нема.
То је, како је казао -“ страх да се суоче са људима који ће им сасути истину у лице, али и њихова потпуна незаинтересованост за радничке проблеме“.
Он је указао да смо сви сведоци таквог стања, које се огледа у свакодневним обећањима о бољитку, међутим, параметри показују супротно.
„Србија је на дну Европе, како по просечној плати, најнижој минималној заради, великој стопи незапослености, док се јавност спинује да живимо у идеалном друштву“.
Веселиновић је посебно нагласио да му је интересантна прича министра Вулина који наглашава смањену незапосленост која по њему износи око 15 до 16 одсто, јер не одговара истини.
„Она је на много већем нивоу, готово рекордном и зноси и до 35 одсто, а до ње се долази веома простом математиком која се учи у основној школи“.
За Закон о раду Веселиновић је казао да је он један од најгорих у Европи, који је и раднике и представнике синдиката ставио у незавидан положај, поставио као мете за одстрел, посебно оне који се баве синдикалним радом.
Када су у питању радничка права као саставни део корпуса људских права, Веселиновић је казао су она итекако угрожена и да социјални дијалог у Србији не функционише.
„Социјално-економски савет је на нивоу добровољног певачког друштва који не ради ништа, али његови чланови од државе примају добре апанаже за свој нерад“.
Председник „Слоге“ је, током излагања нагласио и да је потребно донети Закон о синдикатима, који би био усаглашен са свим социјалним партнерима, а не само са репрезентативним синдикатима, који су, како је рекао „дозволили да радничка класа у Србији пропадне заједно са својим предузећима“.
Он је ипак изразио наду да постоји снага и воља у другим синдикатима за удруживањем и да они треба да нађу минимум заједничког, како би наступали заједно у свим акцијама и важним активностима, окупили што шири фронт и показали да у Србији има оних који другачије размишљају.
„Штите се тајкуни и лопови који су опљачкали државу, а оптужују радници да хоће да је руше. Не би ме чудило да нас сутра оптуже да смо сви ми који тражимо плату и боље услове рада државни непријатељи“…
Више у видео прилогу који је припремила Информативна служба „Слоге“
[divider]
[divider]