Београд, 6. март 2015. ( Извор – Радио Београд, Вести у 9.) — Данас у 17 часова истиче рок до којег заинтересоване домаће и стране компаније могу да се пријаве на јавни позив за избор професионалног менаџмента који би управљао Железаром Смедерево.
Према овонедељним изјавама из Владе до сада се пријавило четири до пет компанија. Услов је да будући менаџемент челичани омогући опоравак до приватизације и то под пуним надзором Србије као власника капитала. Предвиђено је да Железару води 12 директора, од који се очекује да обезбеде производњу на дневном нивоу, не мањем од милион и по тона челика годишње,као и обезбеђивање нових тржишта за продају њених производа.
Саветник за страна улагања Махмут Бушатлија рекао је да светска пракса одавно познаје ситуације у којима се професионална управа ангажује да води неко предузеће и нагласио да би било најбоље да се прича о Железари настави у оквирима те праксе.
-Посао се обезбеђује фирми са референцама, која онда поставља своје људе не питајући клијента, а затим се наплаћује искључиво из дела профита које она оствари. Врло је тешко очекивати такав аранжман у ситуацији кад тржиште не дозвољава Железари да створи профит, истиче Бушатлија.
Он се, међутим, прибојава и да би ангажовање професионалне управе у Србији на примеру Железаре могло да добије сасвим друго значење.
-Из Владе долазе такви гласови да ће се мешати у управљање, а то су неки модели који нису показали резултате. Просто бих рекао да се управљање мора деполизовати. Наш менаџмент или инострани самостално је одговоран за оно шта се ради, оцењује Бушатлија.
Ко год буде управљао Железаром најважније је да се обезбеде инвестиције за модернизацију производње, рекао је за „Радио Београд“ председник Удружених синдиката Србије „Слога“ Жељко Веселиновић.
– То подразумева израду нове линије за поцинковани и галванизовани лим, што значи да би Железара могла да производи лимове високог квалитета, а до тог прелазног периода и да ради неке димензије које нису полуларне за рад у неким другим челичанама, попут широких и дебелих челика, с обзиром да прилично хабају опрему, каже Веселиновић и додаје да је потражња за тим челицима велика и да купаца има.
Челник Слоге истиче и да би примарни део могао да остане у власништву државе, тако да би евентуално могло да се направи споразум између купца који би купио половину фабрике и упослио други део.
-То је већ виђено у Македонији, где је поделом дошло до лакше приватизације, а држава се растеретила мањим бројем запослених.
Посао у Железари данас има 5300 радника, а поређења ради, 2001. године било их је око 15000.
Информативна служба
[divider]
Више и детаљније о овој теми можете послушати у прилогу…