20.01.2017. – Словеначка влада на данашњој седници социјално – економског савета предложила је ново повећање минимаца у 2017. години са 604,35 евра на 630 евра, јер су минималне плате у Словенији разлог све већег незадовољства међу синдикатима и радницима који их примају, а њих је у Словенији скоро 50.000.
Сам предлог о повећању мимималца изазвао је велико противљење словеначких послодаваца, али и неких њихових министара, попут министра привреде, међутим, влада у Љубљани је уплашена да би синдикати који учествују у раду Социјално-економског савета могли из њега иступити и самим тим би се нашли у великом проблему да буду оптужени за опструисање социјалног дијалога, што је у земљама ЕУ недопустиво.
Насупрот овој некада заједничкој нам држави, минимац у Србији од почетка 2017. године износи 130 динара по радном часу, што значи да ће минимална зарада за 174 остварена сата на месечном нивоу бити 22.620 динара, односно 182 евра по садашњем средњем курсу НБС, или 3.5 пута мања у односу на Словеначку.
Одлуци о бедном минималцу који ће убудуће примати радници Србије, легитимитет учешћем у раду Социјално-економског савета Србије дали су синдикати УГС „Независност“ и Савез самосталних синдиката Србије, а у изјави агенцији Тањуг један од председника тих синдиката и члан савета Љубисав Орбовић оценио је повећање плата и минималца „пристојним и да говори о политици владе која води ка бољој перспективи у наредном периоду“. /линк/
За нас у Удруженим синдикатима Србије „Слога“ и окупљенима око Иницијатеве „Радник није роб!“, нема ни говора о било каквој пристојности или перспективи, будући да је минималац у износу од 22.620 динара толико непристојан, безобразан и недовољан за преживљавање и пристојан живот, а уз то и јако опасан јер привлачи инвеститоре који трагају за јефтином радном снагом у условима велике незапослености и потражње било каквог посла.
Оваквом социјалном политиком Влада Србије и њени синдикати нас увлаче у још веће социјално раслојавање, стварање државе јефтине радне снаге и „штанцовања“ генерација без перспективе и будућности.
…