Србија ће ове године једина у региону имати негативну стопу привредне активности, дакле, ништа од бољег живота у 2015. години!
Београд, 21. јануара 2015. — Према полугодишњем извештају Светске банке за југоисточну Европу, у целом региону се очекује позитиван привредни раст, са изузетком Србије.
Србија ће, као најгори „ђак“ у региону имати једина пад бруто домаћег производа (БДП) од 0,5 одсто, према проценама коју је у уторак објавила Светска банка.
Поред пада привредне активнсти од – 0,5 одсто, минуса у буџету од 5,6 одсто, стопе незапослености од 19 одсто, инфлације од 2,7 одсто и јавног дуга од 75, 4 одсто – Светска банка је проценила и да ће Србија – вероватно остати у рецесији услед слабе домаће тражње и тешке фискалне консолидације.
Негативна стопа привредне активности доноси мање инвестиција и мање пара у буџет који је већ оптерећен и завистан од прилива новца.
А како ће ови подаци утицати на сам животни стандард радника, односно грађана Србије, најбоље илуструју и последњи подаци Министарства трговине о потрошачкој корпи.
За куповину намирница и плаћање рачуна у Србији на месечном нивоу, а према последњој обрачунатој статистици министарства за новембар 2014. (није ушло смањење зарада и пензија од 10 одсто) – потребно издвојити око 66.000 динара, односно 1,5 просечне зараде.
Ако се у обзир узме и да је од 1. јануара ове године минимална цена рада у Србији 121 динар, долазимо до просте рачунице да је онима са примањима од око 21.000 динара, што представља нето износ минималца, за потрошачку корпу потребно је издвојити чак три минималне просечне зараде. Међутим, ни ту није крај, јер многи ни тај минималац не примају на време, или га уопште не примају месецима уназад.
Дакле, и поред оптимизма које нам политичари свакодневно у својим наступима уливају, већ сада и на основу свега је извесно да у години рецесије бољег живота неће бити.
Држави не остаје много решења него да се додатно задужује, да прода преостала профитабилна предузећа попут Телекома и ЕПС-а, отпушта запослене у јавном сектору, или да настави са појачавањем стезања каиша радницима и пензионерима који су директни корисници буџета.
Уосталом, време пред нама ће то и показати…
Информативна служба