Жељко Веселиновић, председник УСС Слога сматра да ће „Железара” због замене конуса морати да стане у септембру или октобру. Радиће се минимално, уз опрез до тада, а када стигне део мора да се обустави производња, јер је његова замена велики и комплексан посао, каже Веселиновић. Он даље тврди да је „Железара” сада приморана да производи лимове великих димензија које нико неће да ради, јер уништавају опрему.
Висока пећ ради пет дана, а два је у „тихом ходу”, јер јој понестају сировине, а све је више и техничких проблема са истрошеном опремом
Смедерево – Два месеца након помпезног враћања у живот „Железаре Смедерево”, српска економска „жила куцавица” поново посустаје. Висока пећ не ради више пуном паром, како је кренула у априлу. Напротив. Два дана у недељи је на „ тихом ходу”, а пет ради. Разлога има више. Претпоставља се да највећи проблем лежи у парама. Већ неко време нема довољно прилива за набавку сировина, па руда све ређе стиже, тврди „ Политикин” извор у овој фабрици. Други разлог за дводневни „ тихи ход” је сама висока пећ. Наш извор каже да постоје извесни технички проблеми због којих су пећари на великом опрезу.
„Тачно је да пећ не ради седам дана у недељи. Обавља се планирана профилакса, односно провера стања машина због малог капацитета с којим ради. Велики проблем ствара тзв. плашт на конусу, јер је стар и одржавају га у животу док не стигне нов. Овај део је врло важан за рад пећи. То је један од разлога, а не тврдим да томе не доприноси и успорен темпо допремања сировина. Могуће је. Сада радимо селективно, како пристиже руда, а то је за ову железару недовољно. Она има много веће капацитете”, каже за „Политику” Милета Гујаничић, председник Независног синдиката металаца.
Његов синдикални колега из „ Слоге”, Жељко Веселиновић, сматра да ће „Железара” због замене конуса морати да стане у септембру или октобру. Радиће се минимално, уз опрез до тада, а када стигне део мора да се обустави производња, јер је његова замена велики и комплексан посао, каже Веселиновић. Он даље тврди да је „Железара” сада приморана да производи лимове великих димензија које нико неће да ради, јер уништавају опрему.
Да „руже не цветају” у смедеревској железари, потврдили су нам и поједини радници.
„Сировине стижу на кашичицу. Тако и радимо. Ово не личи на озбиљну производњу, а шта ће бити са нама, то нико не зна. Јесте да је боље од тога да не радимо уопште, али ни овако не може дуго”, сматра радник са Високе пећи.
Фабрика има и проблем са наплатом продатих производа. За већину отпремљених лимова још није дошао тренутак плаћања, а треба набавити нове сировине. Незванично, на помолу је још један кредит. Упућени кажу „да ће ускоро пола фабрике бити под хипотеком”.
Лоше је да се диже кредит за сировине и плате у време када се штеди на свим нивоима. Све је то на силу и биће све теже. Питање је шта ће бити 2014. када држава укида субвенције губиташима. „Железара” има само две опције – да продају фабрику, макар финалну производњу, или да се уложи 150 милиона долара за галванизацију, што је најбоље решење, каже лидер синдиката „Слога”, Жељко Веселиновић.
Упркос свему, руководство прима нове раднике. У јавности се, управо од Веселиновића, могло чути да то нису само производни радници, већ да се у фабрици повремено појављују нова лица за која се не зна ни где, ни шта раде.
„Према информацијама које добијам директно од радника, у погонима још нема нових радника, а у администрацији неке нове фаце долазе на посао. По ком основу, где и шта раде, не знам”, потврђује Веселиновић.
Милета Гујаничић каже да ће његов синдикат испратити конкурс и инсистирати да се он испоштује.
„До сада је на разговору за посао било између 40 и 50 инжењера. Такође знам и за групу од 25 хемијских техничара за пет радних места у контроли квалитета. Нико још није примљен на посао, по конкурсу, а шта се ради преко министарства, ја то не знам за сада”, тврди Гујаничић.
———————————————-
Плата касни један дан
Јуче је у „Железари” одржан састанак менаџмента и синдиката. Руководство је обавестило представнике радника да ће мајска плата каснити један дан из техничких разлога везаних за банкарске трансакције. Такође је предочено да фабрика има довољно пара за сировине, те да се очекује прилив од наплате продатих производа. „Речено нам је да ће фабрика наставити нормално да ради, али да се у договору са државом и даље ради на проналажењу стратешких партнера”, изјавио је за „Политику” Милета Гујаничић, након састанка са руководством.
О. Милошевић