Шок месец дана након што је „Дон Дон“ преузео управу у нишком „Житопеку“. Синдикат „Слога“ упозорава да би чак 130 људи могло да остане без посла
Још се такорећи мастило није ни осушило на уговору којим је словеначка компанија „Дон Дон“ купила већински пакет нишке пекарске индустрије „Житопек“, из синдиката „Слога“ овог предузећа стиже упозорење да би 130 радника могло да остане без посла.
Подсећања ради, Алеш Мозетич, власник поменуте словеначке компаније која широм Србије поседује седам пекарских индустрија, приликом куповине удела у „Житопеку“ је обећао да ће задржати број запослених у оквиру од 250 до 300 радника.
– Према предлогу програма за решавање вишка запослених и Правилником о унутрашњој организацији који нам је као репрезентативном синдикату достављен, од укупно 350 радника, њих 130 је проглашено технолошким вишком, а око 60 би требало да буде уступљено другој фирми на „лизинг“, конкретно, краљевачком предузећу „Логистик ПБ“ – каже председник синдиката „Слога“, Предраг Банковић.
Тај предлог не можемо да прихватимо, додаје Банковић, јер није у складу са Законом о раду на који су се они позвали одмах након његовог ступања на снагу.
Иначе, поред словеначке компаније, која у власништву има близу 50,7 одсто акција, власник девет одсто акција је компанија Јовице Стефановића Нинија, док остатком располажу мали акционари.
СВЕ ЗА ЗАШТИТУ РАДНИКА
ЗБОГ новонастале ситуације, најављено је хитно сазивање Одбора за колективно преговарање у чијем су саставу четири репрезентативна синдиката у „Житопеку“, на коме би требало да се донесе одлука са циљем покретања низа активности у складу са законом, како би се заштитили радници од будућих отказа на основу једностране одлуке пословодства.
Вечерње Новости Д | 07. август 2014
ПОТВРДИЛИ
Нови већински власник нишког “Житопека”, словеначка компанија “Дон Дон”, урадила је нову систематизацију радних места и предложила социјални програм за отпуштање 130 радника.
Када је пре месец дана “Дон Дон” купио нишку фирму најављено је и отпуштање радника, које се ових дана реализује.
Директор нишке фирме Милан Тодоровић каже да руководство није срећно када мора да спроводи “непопуларне мере”, али да су овакви кораци неопходни како би се стабилизовала производња.
– Свако ко се озбиљно бави пекарством зна да управо радимо оно што морамо. Предлогом програма обухваћено је 130 запослених, али је око 220 запослених “спасено” и остало да ради. „Житопек“ има огромна дуговања и да није промена сигурно би отишао у стечај, што би значило губитак свих радних места – каже Тодоровић.