Delegacija Udruženih sindikata Srbije „Sloga“ je od 17. do 18. oktobra prisustvovala velikom sindikalnom skupu organizovanom u Evropskom Parlamentu u Briselu na kojoj je glavna tema okupljanja bila povratak privatizovanih javnih preduzeća u državnu svojinu.
Skup, Trans – Atlantik sporazum, i negativni uticaj i posledice neoliberalnog kapitalizma, izazvao je veliko interesovane kod evropskih sindikata.
Potpredsednik USS „Sloga“ Milan Petrić i Bojan Mitić bili su naši predstavnici. Oni su informisali Evropske kolege sa trenutnim položajem radništva u Srbiji, ali su se upoznali i sa aktuelnim problemima u javnim sektorima Evrope, kojom dominiraju sve veći povici i napori da se privatizovana javna komunalna preduzeća vrate pod okrilje države i gradova.
Potpuno je iznenađenje da u toj zajedničkoj akciji postoji i opšti konsenzus sindikata i gradskih vlasti, a ne izostaje i podrška javnog mnjenja, NVO i Crkve.
– Danas u Evropi imamo situaciju da se javna komunalna preduzeća velikih gradova, kao što su Pariz, Berlin, Minhen, Budimpešta i dr. – postepeno vraćaju u vlasništvo države i gradova smatrajući da prirodne resurse ne treba privatizovati. Mislim da je to vrlo jasna poruka da i našim strukturama vlasti ukažemo na to, kako ne bi ponavljali iste ili slične greške u budućnosti u kojima bi državni resursi pali u ruke monopolista i tajkunskih organizacija čiji je interes samo profit. Kada vidite greške u mnogo razvijenijim državama nego što je naša, buduća borba za očuvanje srpskih nacinalnih resursa u okviru naših JKP postaje naša obaveza, kako ne bi svesno ponavljali iste ili slične greške, kaže Milan Petrić, potpredsednik Sloge.
Na temu negativnog uticaja neoliberalnog kapitalizma na radnika, rad i njegovu zaradu bio najveći broj izlagača.
– Da postoje loše zakonske regulative, pretnje otkazima, pritisak na sindikalne vođe i slab socijalni dijalog mogao se kod svih čuti. U Americi je prihod radnika značajno opao jer su zarade umanjene, dok su u Portugaliji čitave porodice ugrožene umanjivanjem zarada i povećanjem poreskih i bankarskih obaveza. Radnici su u sve većem očaju, razmišljaju o najgorim scenarijima, ali se i sve više udružuju i stapaju radi ostvarivanja zajedničkih ciljeva, kaže Petrić
On dodaje da se situacija umnogome ne razlikuje od našeg stanja u državi, tačnije, da bi se u mnogim primerima i sami prepoznali, sem u jednom.
– Kod njih nema potrebe za razjedinjavanjem i organizovanjem novih sindikata, jer postojeći se udružuju, stapaju i obavljaju svoju dužnost i obavezu za razliku od naših koji još uvek žive u ubeđenju da imaju socijalni dijalog i uticaja na socijalnu pravdu. Ovaj skup sindikalaca na kome smo prisustvovali je jedno dobro iskustvo i podstrek da nastavimo putem koncepta stvaranja države u kojoj bi socijalna pravda bila opipljiva, a ne deklarativna kao danas, zaključuje Petrić.
Informativna služba
Udruženih sindikata Srbije „Sloga“