Делегација Удружених синдиката Србије „Слога“ je од 17. до 18. октобра присуствовала великом синдикалном скупу организованом у Европском Парламенту у Бриселу на којој је главна тема окупљања била повратак приватизованих јавних предузећа у државну својину.
Скуп, Транс – Атлантик споразум, и негативни утицај и последице неолибералног капитализма, изазвао је велико интересоване код eвропских синдиката.
Потпредседник УСС „Слога“ Милан Петрић и Бојан Митић били су наши представници. Они су информисали Европске колеге са тренутним положајем радништва у Србији, али су се упознали и са актуелним проблемима у јавним секторима Европе, којом доминирају све већи повици и напори да се приватизована јавна комунална предузећа врате под окриље државе и градова.
Потпуно је изненађење да у тој заједничкој акцији постоји и општи консензус синдиката и градских власти, а не изостаје и подршка јавног мњења, НВО и Цркве.
– Данас у Европи имамо ситуацију да се јавна комунална предузећа великих градова, као што су Париз, Берлин, Минхен, Будимпешта и др. – постепено враћају у власништво државе и градова сматрајући да природне ресурсе не треба приватизовати. Мислим да је то врло јасна порука да и нашим структурама власти укажемо на то, како не би понављали исте или сличне грешке у будућности у којима би државни ресурси пали у руке монополиста и тајкунских организација чији је интерес само профит. Када видите грешке у много развијенијим државама него што је наша, будућа борба за очување српских нациналних ресурса у оквиру наших ЈКП постаје наша обавеза, како не би свесно понављали исте или сличне грешке, каже Милан Петрић, потпредседник Слоге.
На тему негативног утицаја неолибералног капитализма на радника, рад и његову зараду био највећи број излагача.
– Да постоје лоше законске регулативе, претње отказима, притисак на синдикалне вође и слаб социјални дијалог могао се код свих чути. У Америци је приход радника значајно опао јер су зараде умањене, док су у Португалији читаве породице угрожене умањивањем зарада и повећањем пореских и банкарских обавеза. Радници су у све већем очају, размишљају о најгорим сценаријима, али се и све више удружују и стапају ради остваривања заједничких циљева, каже Петрић
Он додаје да се ситуација умногоме не разликује од нашег стања у држави, тачније, да би се у многим примерима и сами препознали, сем у једном.
– Код њих нема потребе за разједињавањем и организовањем нових синдиката, јер постојећи се удружују, стапају и обављају своју дужност и обавезу за разлику од наших који још увек живе у убеђењу да имају социјални дијалог и утицаја на социјалну правду. Овај скуп синдикалаца на коме смо присуствовали је једно добро искуство и подстрек да наставимо путем концепта стварања државе у којој би социјална правда била опипљива, а не декларативна као данас, закључује Петрић.
Информативна служба
Удружених синдиката Србије „Слога“