Београд, 17.11.2016. – Удружени синдикати Србије „Слога“ поднели су иницијативу за покретање поступка за оцену уставности и законитости прописа којим се у Србију на мала врата увео „рад на лизинг“ и омогућила ескплоатација радника мимо закона и Устава.
Тренутно у Србији преко 70.000 радника ради у статусу изнајмљене „робе“ која нема никакав уговор са послодавцем код кога ради, нити има било који облик заштите радничких права какав се гарантује ионако катастрофалним Законом о раду који је усвојен без јавне дискусије. „Рад на лизинг“ у потпуности дехуманизује радника, ствара слој прекаријата и претвара Србију у земљу јефтине обесправљене радне снаге.
Република Србија крши Конвенцију 181 Међународне организације рада коју је ратификовала 2013. године и сопствени Устав који гарантује да „свако има право на поштовање достојанства своје личности на раду, безбедне и здраве услове рада, потребну заштиту на раду, ограничено радно време, дневни и недељни одмор, плаћени годишњи одмор, правичну накнаду за рад и на правну заштиту за случај престанка радног односа.“ Такође, Закон о раду не познаје категорије „привременог запослења, јединица за привремено запошљавање или клијента-послодавца“ нити предвиђа могућност „изнајмљивања радне снаге“.
Влада Србије је на „мала врата“ увела привремено запошљавање кроз Уредбу о класификацији делатности где је без законског основа предвидела постојање „Делатности агенција за привремено запошљавање„. Оно што би било исправно да се деси у овом случају је да је прво регулисан рад агенција за привремено запошљавање у складу са Уставом, међународним обавезама и Закону о раду а не да се крене наопако, од самог краја – уредбе о класификацији делатности. Ми сматрамо да такав превид није случајан и да показује намеру државе да противправним умањењем права запослених „привуче инвеститоре“ који долазе у нашу земље да би примењивали праксу која је у њиховим земљама противзаконита.
Држава мора под хитно да стане на крај оваквом израбљивању радника и одузме дозволу за рад агенцијама попут „Manpower“, „Adecco Serbia“ ili „Trenkwalder“ а не да са њима гради партнерски однос и враћању грађана Србије у феудално доба.
У наставку Иницијатива предата Уставном суду.
Информативна служба
[divider]