Синдикати се удружили у један фронт у борби против будућег Закона о раду. Најспорније предложене одредбе изнајмљивање радника компанијама и продужавање рада на одређено
ПОЗАЈМЉИВАЊЕ радника, „лизинг“, продужавање рада на одређено време до три године и други спорни чланови будућег закона о раду ујединили су синдикате, који за 10. децембар најављују велики грађански протест у центру Београда. У новоформираном Српском синдикалном фронту (ССФ) кажу да се боре за сва грађанска права и да најављују окупљање и осталих незадовољних – незапослених, пензионера, студената, сељака…
Од Владе Србије траже повлачење нацрта Закона о раду и писање новог документа.
– Не можемо да прихватимо документ који је настао тако што су преписивани делови закона држава у окружењу и преузимана најлошија пракса. Толико је аљкаво преписан да се чак помињу „тисуће“ и „толари“ – каже за „Новости“ Жељко Веселиновић, председник Удружених синдиката Србије „Слога“, који је са представницима Конфедерације слободних синдиката, Асоцијације слободних и независних синдиката и Индустријског синдиката Србије и основао Фронт. – Радници у Србији су већ угрожени и обесправљени, а оваквим законом би живели у страху.
Веселиновић подсећа да би, ако закон буде усвојен, била озваничена форма запошљавања „на лизинг“. Радници се у том случају, као аутомобили, изнајмљују уз одређену надокнаду. Формално су запослени у агенцији која их уступа на одређено време. За њихов рад надокнаду добија агенција, а од тог новца се тек део исплаћује раднику. Други камен спотицања је продужавање рада на одређено на највише три године. И ово, сматрају синдикати, иде у прилог само послодавцима.
– Желимо праведније решење, јер са оволиким уступцима послодавцима, може да се деси да неко одради цео век, а да се не запосли на неодређено – упозорава наш саговорник.
МЕТАЛЦИ НА УЛИЦИ
Држава је узела кредит за социјални програм фирми у реструктурирању, које су углавном у металском сектору. Тај новац ће потрошити на отпремнине, а између 60.000 и 100.000 људи из тих фабрика завршиће следеће године на улици. Тако би у свим гранама производње остало свега 250.000 радника – упозорава Веселиновић.
У неким економијама, кажу синдикати, такве одредбе би и биле одрживе, али не и у Србији, где је тржиште рада замрло.
Против појединих одредби буне се и репрезентативни синдикати, који су учествовали у писању документа.
Са друге стране, групи нерепрезентативних, окупљених у Фронту, придружили су се и Независни синдикат полиције и Синдикат новинара Србије. Фронт је у понедељак одржао конвенцију и у Новом Саду, а најављују и активности по целој Србији. Очекују да им се у протесту прикључе не само радници, него и пензионери, студенти, незапослени и остали угрожени. Све њих очекују на протесту у Београду.
Са друге стране, социолог др Душан Мојић не очекује да ће скуп заказан за 10. децембар имати масовне размере. И он се слаже са тим да су радници у великој мери обесправљени, али не очекује много горе стање ни усвајањем постојеће верзије закона.
– Овакав закон очигледно одговара инвеститорима, посебно страним, али не мислим да ће радницима да буде лошије од онога како је сада – напомиње др Мојић. – Њихов положај је већ неповољан, а у великом броју компанија ни сада се не поштују права и законске одредбе. Само ће се формализовати ствари које важе у свим фирмама које крше закон. И раније је било оних који су радили непријављено или су им уговори продужавани на по три месеца, чак и у државној управи и јавним предузећима. Ипак, потврђује, предлог новог закона лош је знак за раднике.
И. МИЋЕВИЋ | 18. новембар 2013 НОВОСТИ /ЛИНК/