Поводом Међународног дана сећања на трговину робљем и њену забрану (23. август), удружени синдикати Србије „Слога“ упозоравају да робовласништво у 21. веку поприма ново обличје и да је физичко злостављање и насиље заменило економско.
Због недостатка радних места, тешког економског стања, али и свакодневне неизвесности, све више грађана Србије одлучује да посао тражи ван граница своје земље, где у потрази за кором хлеба често постају жртве најбруталнијих трговаца робљем који их одводе у земље где немају сигуран боравак, раде у тешким условима, постају жртве разних облика уцена и претњи…
У данашњем саопштењу „Слоге“ пише да је најалармантније стање у грађевинској индустрији, где неколико десетина хиљада радника обавља посао у најнехуманијим условима рада, што потврђују и честа сведочанства оних који су имали среће и успели да се некако извуку из канџи разних мутних предузимача – нових гонича робова.
С друге стране, и радници у Србији, немоћни да се одупру новом наметању класних разлика и недостатку радних места, уплашено, понизно, прећутно и без достојанства прихватају да раде за мале наднице, често непријављено, у тешким и нехуманим условима.
– Зато захтевамо од извршне власти да својим законима и институцијама почну да раде у интересу својих грађана, да стану на пут уском кругу људи који би хтели да кроз економски аспект контролишу животе већине и да такву врсту (не) људи судски гоне и кажњавају – наводи се у саопштењу.
Синдикати Србије истичу да не могу да затварају очи пред том истином, нити ће икад стати на страну оних који би да се човек и његов рад искоришћавају у разним облицима и изговорима, а све у циљу стварања профита и капитала.