Udruženi sindikati Srbije “Sloga”, povodom sve učestalijih predloga stručne javnosti o neminovnosti povećanja donje stope poreza na dodatu vredost (PDV), zahtevaju od Vlade Srbije da ne poseže za tim rešenjem jer će ono neminovno dovesti do povećanja cena najosnovnijih životnih namirnica i stvaranju novog talasa siromaštva.
Imamo razloga da budemo zabrinuti da će Vlada Srbije posegnuti za tom merom, s obzirom da će u Srbiju od 1. oktobra, na njen poziv, boraviti delegacija Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), koji je sredinom jula ove godine u svom izveštaju predložio povećanje niže stope PDV-a, sa sadašnjih osam na deset odsto, kao i trogodišnje zamrzavanje penzija i plata u javnom sektoru.
Posebno nas brine kakav će biti uticaj novog savetnika Vlade, Dominika Stros Kana, inače bivšeg direktora MMF-a.
Povećanje donje stope PDV-a i zamrzavanje plata bez pratnje inflacije bio bi dodatni udar na već srozani standard građana, i neprihvatljivo rešenje u državi, u kojoj su najveći dužnici i dalje “zaštićeni”, nastavljajući da pod krajnje sumnjivim okolnostima sprovode politiku ignorisanja plaćanja poreza i drugih dažbina državi čime se stavljaju iznad građana, države i njenih nacionalnih interesa.
Smatramo da bi pre posezanja za bilo kakvim rešenjima u vezi povećanja PDV-a, zamrzavanja zarada i dodatnog zaduženja kod MMF-a, Vlada Srbije i oni koji je vode trebalo ozbiljno da sprovedu efikasniju naplatu sadašnjih potraživanja, ali i da razmisle – zašto su nam cene osnovnih životnih namirnica i dalje najskuplje u okruženju, ali i Evropi, i ko to u Srbiji upravlja monopilima i kartelima u oblasti strateških nacionalnih proizvoda na štetu građana Srbije?
Udruženi sindikati Srbije “Sloga” ne prihavataju da se kao jedino rešenje razmatraju dodatna zaduženja kod MMF-a, da se po svaku cenu i ucenu nastavi sa politikom ekonomskog obesmišljavanja države, čiji će dug vraćati generacije najsiromašnijih građana Srbije!
U Beogradu, 25.09.2013. godine
Udruženi sindikati Srbije „Sloga“
Željko Veselinović, predsednik
TREBA ZNATI!
Nižom stopom od osam posto, oporezuju se najosnovnije namirnice, kao što su: meso, hleb, brašno, mleko, šećer, voće, lekovi, đubriva, sadni materijal, udžbenici za školu, kompjuteri, prirodni gas, prevoz putnika u javnom saobraćaju i sl.