Удружени синдикати Србије “Слога”, поводом све учесталијих предлога стручне јавности о неминовности повећања доње стопе пореза на додату вредост (ПДВ), захтевају од Владе Србије да не посеже за тим решењем јер ће оно неминовно довести до повећања цена најосновнијих животних намирница и стварању новог таласа сиромаштва.
Имамо разлога да будемо забринути да ће Влада Србије посегнути за том мером, с обзиром да ће у Србију од 1. октобра, на њен позив, боравити делегација Међународног монетарног фонда (ММФ), који је средином јула ове године у свом извештају предложио повећање ниже стопе ПДВ-а, са садашњих осам на десет одсто, као и трогодишње замрзавање пензија и плата у јавном сектору.
Посебно нас брине какав ће бити утицај новог саветника Владе, Доминика Строс Кана, иначе бившег директора ММФ-а.
Повећање доње стопе ПДВ-а и замрзавање плата без пратње инфлације био би додатни удар на већ срозани стандард грађана, и неприхватљиво решење у држави, у којој су највећи дужници и даље “заштићени”, настављајући да под крајње сумњивим околностима спроводе политику игнорисања плаћања пореза и других дажбина држави чиме се стављају изнад грађана, државе и њених националних интереса.
Сматрамо да би пре посезања за било каквим решењима у вези повећања ПДВ-а, замрзавања зарада и додатног задужења код ММФ-а, Влада Србије и они који је воде требало озбиљно да спроведу ефикаснију наплату садашњих потраживања, али и да размисле – зашто су нам цене основних животних намирница и даље најскупље у окружењу, али и Европи, и ко то у Србији управља монопилима и картелима у области стратешких националних производа на штету грађана Србије?
Удружени синдикати Србије “Слога” не прихаватају да се као једино решење разматрају додатна задужења код ММФ-а, да се по сваку цену и уцену настави са политиком економског обесмишљавања државе, чији ће дуг враћати генерације најсиромашнијих грађана Србије!
У Београду, 25.09.2013. године
Удружени синдикати Србије „Слога“
Жељко Веселиновић, председник
ТРЕБА ЗНАТИ!
Нижом стопом од осам посто, опорезују се најосновније намирнице, као што су: месо, хлеб, брашно, млеко, шећер, воће, лекови, ђубрива, садни материјал, уџбеници за школу, компјутери, природни гас, превоз путника у јавном саобраћају и сл.