Београд, 03.05.2017. – Информативна служба Удружених синдиката Србије „Слога“ и Интернет ТВ Слога придружују се јавном позиву НУНС-а, УНС-а и Синдиката новинара у међународној симболичној акцији ПЕТ МИНУТА ГРОМОГЛАСНЕ ТИШИНЕ како би најширу јавност упозорили на никад гори положај новинарске професије у Србији.
[divider]ПРОГЛАС НЕЗАВИСНОГ УДРУЖЕЊА НОВИНАРА СРБИЈЕ (НУНС)
Слобода је право да људима кажете истину
Новинарство се данас суочава са све већим политичким и економским притисцима, цензуром и аутоцензуром, несигурношћу рада, угрожавањем безбедности, недостатаком професионалне обуке, родном неравноправношћу, кршењем ауторских права и много чиме још што није за похвалу, напротив.
У извештају Репортера без граница, Србија је у односу на претходну годину доживела пад од седам места, па је сада на 66 месту.
И према извештају истраживачког центра Европског парламента, Србија се суочава с политизацијом, проблемима у спровођењу медијских закона, застрашивањем новинара и аутоцензуром.
У ситуацији кад је један човек окупирао и монополизовао готово комплетну јавну сцену, екплоатишући је до крајњих граница, кад водећа странка медије у Србији користе као средство креирања јавног мњења у складу са својим, уским и себичним интересима и кад је стотине наших колега остало без радног места, а више стотина њих, чак и у профитабилним медијским компанијама, раде за смањене и нередовно зараде, новинари морају постићи јединство, дићи глас и непристајањем на те “услове” показати да су слободни грађани који имају слободу, право и обавезу да људима, пре свега, пренесу истину. А слобода је и да јавности кажете и оно што власт не жели чути.
Улога медијских посленика није испуњавање жеља моћника, већ одговорно информисање и стварање критичке јавности.
НУНС и “Независност” позивају све медијске раднике да се заједно супротставимо даљој ерозији професије и учинимо све како би подигли углед новинарства и вратили поверење грађана.
На крају апелујемо на целокупну јавност Србије да се на овај дан сете и некажњивости злочина против новинара: 23 година није било довољно да се открије ко је убио новинарку Даду Вујасиновић, да се ни после 18 година не зна по чијем налогу је убијен колега Славко Ћурувија и да већ 16 година остају непознати и некажњени налогодавци и убице новинара Милана Пантића.
У Београду, 02. маја 2017.
НУНС
[divider]
П Р О Г Л А С УДРУЖЕНЈА НОВИНАРА СРБИЈЕ (УНС)
Слобода медија у Србији је угрожена јер новинари нису никада били у тежем економском положају и под већим притисцима.
Излазак државе из власништва у медијима локалне власти искористиле су за драстично смањење финансирања медија и тако извршиле додатни притисак на њихову слободу.
Последица је сиромашење медија, њихова зависност од центара моћи, таблоидизација, пад етичких стандарда, аутоцензура и висок ниво клијентелизма.
Сада чак и Министарство културе и информисања признаје да треба утростручити издвајања из буџета општина и градова за пројектно суфинансирање медијског садржаја од јавног значаја.
У години за нама власт, али и опозиција, демонстрирали су бахат однос према новинарима и медијима. Уредници су експресно смењивани или незаконито отпуштани, а новинари су дискриминисани због уређивачке политике својих редакција.
УНС зато захтева:
– Да Влада покрене измену Закона о јавном информисању и медијима како би обавеза свих нивоа власти била да расписују конкурсе за пројектно суфинансирање медијског садржаја и да за те намене локалне самоуправе (осим великих градова) издвајају најмање два одсто својих буџета. Као гаранција за извршење ове обавезе треба да буду предвиђене и казне за функционере локалне самоуправе ако не издвоје новац за пројектно суфинансирање медија;
– Да Влада и медијска заједница успоставе дијалог о важним питањима медијских слобода и потребе унапређења културе јавне комуникације значајне за демократизацију српског друштва;
– Да Влада што пре реши статус Новинске агенције Танјуг и доврши приватизацију Вечерњих новости и Политике;
– Да у изради Стратегије развоја система јавног информисања и медијског законодавства постојање социјалног дијалога у медијима буде важан критеријум за подршку државе медијима;
– Да Влада пружи сву неопходну подршку Комисији за истраживање убистава новинара како би што пре била подигнута оптужница за убице јагодинског новинара Милана Пантића и расветљене околности смрти Даде Вујасиновић.
– Да Специјално тужилаштво за ратне злочине најзад почне да ради свој посао и када су у питању 39 новинара и медијских радника српских редакција убијених у грађанском рату у бившој Југославији, на Косову и Метохији и током НАТО агресије, уместо што годинама без резултата, по пријави НУНС-а, истражује одговорност новинара осумњичених за припрему и организовање ратних злочина и геноцида.
– Да се преговарачки тим Владе Србије за преговоре са косовским институцијама најзад заузме за заштиту интереса српских медија на Косову и Метохији а посебно за формирање независног телевизијског канала на српском језику који ће сигналом покривати цело Косово и Метохију, имати независан Управни одбор и финансирање.
У Београду, 02.маја 2017.
УНС
…