Извор: Данас, 07.05.2018.-
Аутор: З. Миладиновић.-[divider]
Ружица Стаменковић, за лист „Данас“ говори о притисцима на раднице у нишкој фабрици Јура
Тог 28. јуна 2016. године из наше централе у Београду јавили су ми да је Министарство рада урадило решење о регистрацији синдикалне организације „Слоге“ у фабрици и да ће оно стићи поштом.
Али, решење о отказу било је брже. Добила сам га истог тог дана и у њему је било наведено да ми два дана касније, истиче једногодишњи уговор о раду који неће бити продужен – каже за Данас Ружица Стаменковић, некадашња председница иницијативног одбора за оснивање синдикалне организације „Слоге“ у фабрици Јура у Нишу.
Стаменковић је једна од три председнице таквог Иницијативног одбора које су, према речима повереника УСС „Слога“ за Ниш Братислава Илића, добиле отказ само дан или два пред добијање решења о регистрацији синдикалне организације у нишкој Јури. Илић је за наш лист оценио да је у сва три неуспела покушаја оснивања подружнице „Слоге“ у тој фабрици „изгледало као да јој је неко из Министарства јављао имена тих радница“. Он додаје да су отказе добиле још три раднице Јуре, само недељу дана након разговора са њим у којем су договарали оснивање синдикалне организације.
– Због мобинга који сам трпела, у моменту када сам добила отказ била сам на боловању. Председник „Слоге“ Жељко Веселиновић звао је менаџмент Јуре, у настојању да реши овај проблем али је разговор одбијен. Ја, нажалост, због отказа нисам покренула судски спор, јер сам, стицајем околности, пропустила законски рок, а и нисам била у финансијској могућности. Ипак, нешто раније, пред Основним судом у Нишу, покренула сам поступак због мобинга, који је нада мном, као и над другим радницама, спроводио један од лидера у тој компанији, иначе „наш човек“. Оно што сам ја преживела, од вређања до сексуалног узнемиравања, не бих пожелела ником – каже Стаменковић.
Она каже да за своје тврдње има три сведокиње, тадашње раднице Јуре. Једна од њих потврдила је њену причу, друга није успевала да дође на суђење због радних обавеза у Бенетону у којем се касније запослила, а трећа, „којој је продужен уговор о раду“, потпуно је променила исказ, у корист оптуженог лидера. Апелациони суд у Нишу вратио је случај на поновно суђење и поступак је у току.
– Поједини лидери су за запослење тражили да се са њима „изађе у град“ и „на вечеру“. Или се за то тражио мито, незванично се говорило о 800 евра по радном месту. Непристојно су нас додиривали. Лидер кога сам тужила је једној колегиници пред нама грицкалицом секао нокте јер је сматрао да су предугачки за рад – тврди она.
Наша саговорница каже да су…
Опширније на страници Данаса: Од сексуалног узнемиравања до отказа због синдикалног организовања
…