Предложене измене Закона о раду нису добре ни за раднике ни за послодавце, и неће допринети оварању радних места и новом запошљавању, оценили су представници данас формираног Српског синдикалног фронта на конференцији за медије.
Представници Конфедерације слободних синдиката, Асоцијације слободиних и независних синдиката, Удружених синдиката Србије „Слога“ и Индустријског синдиката Србије, формирали су Српски синдикални фронт (ССФ) потписивањем Протокола о заједничком деловању.
Иако се предложеним изменама Закона о раду противе и представници Савеза самосталних синдиката Србије и УГС Независност, као и припадници Српског синдикалног фронта, за сада нема назнака о могућем заједничком деловању.
Представници синдикалног фронта сматрају да су СССС и УГС Независност „петоколонашки синдикати“, чија је репрезентативност дискутабилна.
Указују на учешће тих синдиката у радним групама које су написале садашњи предлог измена Закона о раду, и питају зашто се СССС и УГС противе овом законском предлогу кад су сами у његовој изради учествовали.
Данашњи састанак Социјално економског савета, представници синдикалног фронта виде као потврду својих уверења о спрези СССС и УГС и власти, који су спремни да на предложена законска решења издејствују само козметичке промене.
Председник Конфедерације слободних синдиката Ивица Цветановић нагласио је да удруживање синдиката има за циљ, пре свега, заједничко деловање поводом предложених измена Закона о раду, Закона о штрајку, али и предложених економских мера које погађају све запослене.
Предложене измене Закона о раду, према његовом мишљењу, заправо и нису измене већ нови закон, јер се мења 100 чланова постојећег закона и уводи 17 нових који се пре свега односе на Агенцију за запошљавање.
Председница Асоцијације слободних и независних синдиката Ранка Савић је навела да у Србији никада лошији није био положај радника, да у условима кризе и када све цене расту, две године није повећана минимална цена рада и да за то одговорност сноси влада – и ова садашња и она пре ње.
Она се осврнула и на непостојање социјалног дијалога, наводећи да Социо економски савет постоји „форме ради“, како би се задовољили услову за ЕУ интеграције.
Председник Удружених синдиката Србије „Слога“ Жељко Веселиновић навео је да предложени Закон о раду доводи раднике у робовски положај, и да се његово доношење мора спречити.
Он је најавио да ће 10. децембра, на Дан људских права, Српски синдикални фронт одржати протест у Београду, на којем ће указати на ове проблеме.
Предсетавници Српског синдикалног фронта такође су најавили да ће у уторак 5. новембра учествовати на састанку који ће са представницима свих синдикалних централа одржати саветник Владе Србије Доминик Строс Кан.
(Тањуг)