Београд – Нова Влада Србије у Скупштини има већину, тако да без проблема може да усвоји све реформске законе које најављује, а да ли ће мере штедње и рационализације бити спроведене у потпуности или делимично, зависиће од масовности протеста радника јавних и предузећа у реструктурирању, истичу економски експерти поводом јучерашњег експозеа мандатара Александра Вучића.
– Скупштинска већина Влади гарантује да ће сва четири реформска закона, међу њима и предлог закона о раду бити усвојени. Шта ће пак у њима писати, да ли ће доћи до затварања већег или мањег броја предузећа у реструктурирању и да ли ће се смањити примања запослених у јавном сектору, зависиће искључиво од политичке процене Александра Вучића – каже за Данас Љубодраг Савић, професор Економског факултета у Београду. Када је реч о експертском делу Владе, додаје он, реч је углавном о стручњацима који долазе из иностранства и подржавају све мере за решавање економских проблема у Србији, на којима инсистирају Светска банка и Међународни монетарни фонд. – Они ће инсистирати на строгим мерама штедње. Међутим, владајућа Српска напредна странка ипак мора да води рачуна о томе да су јој и на следећим изборима потребни гласови бирача па ће приврженост радикалним резовима у економији зависити искључиво од процене колико је то за странку опортуно. Уверен сам да ће у почетку Александар Вучић имати исто тако „тврд“ став као и експертски део Владе. Међутим, у случају да се суочи са масовним протестима запослених у предузећима у реструктурирању и јавном сектору, који ће бити највише погођени најављеним мерама, верујем да ће Вучић инсистирати на „ублажавању“ законских решења. Та позиција је донекле и разумљива јер СНС мора да води рачуна о свом рејтингу јер су предложене мере прилично неповољне за раднике. Веома тешка позиција за Вучића, који је са једне стране свестан да ситуација у српској економији није добра, те да нешто треба мењати, а са друге стране да је његова дужност да води рачуна и о егзистенцији грађана Србије.
Економиста Милан Р. Ковачевић истиче да ће нова влада имати много мањи капацитет од оног који је могла имати.
– Стичем утисак да је експертски део кабинета ту да би се грађанима улила одређена нада у промене. Међутим, да ли ће реформи бити и у којој мери, зависиће искључиво од дела кабинета састављеног од политичара. Уопште није било разлога да се прави коалициона Влада, односно потписује било какав коалициони споразум. Таква ситуација ће само изазвати условљавања и велико је питање да ли ће реформски закони бити онакви какви би требало да буду. Ако закон о раду не буде погодовао послодавцима, то ће онемогућити лакше запошљавање и нове инвестиције, што ће се одразити на квалитет реформског процеса – сматра наш саговорник. Жељко Веселиновић, председник Удружених синдиката Србије „Слога“, истиче да састав нове владе показује да ће она наставити са „неолибералним економским курсом који је противан интересима радника“.
– Онај део Владе који долази из политичких партија се може означити као нестручан. Када је пак реч о експертском делу, то су све људи који су на линији курса који Србији намеће Светска влада и Међународни монетарни фонд. Нова влада ће на том плану наставити политику старе и покушаће да усвоји законе које назива реформским а ми их сматрамо антирадничким. У потпуности је тачно да постојеће стање у јавном сектору није добро и да су реформе неопходне. Међутим, Српска напредна странка би са реформама требало да почне у „свом дворишту“. То значи да би власт требало прво да отпусти оне људе који су по страначкој линији доведени у локалне самоуправе, па тек онда да се прича о рационализацији у јавним предузећима. Само на такав начин власт може да увери народ да је заиста за промене у сфери економије – закључује Жељко Веселиновић.
Паушалне оцене
– Изјава мандатара Александра Вучића да грађанима Србије „радна етика није јача страна“ потпуно је паушална. Он је изнео податке да се у јавном сектору у просеку ефективно ради око 2,5 сата дневно док је то у приватном сектору око 5,5 сати дневно. Не знам одакле му ти подаци, али ја сам радио у приватном сектору својевремено и знам да ситуација није таква. У јавни сектор се убрајају рудари, лекари и професори и бесмислено је тврдити да они у просеку раде 2,5 сата дневно – истиче Жељко Веселиновић, председник Удружених синдиката Србије „Слога“.
Аутор: Г. Влаовић – Danas