Београд, 11.02.2017.године. – Представници Синдиката Слога из крушевачког Трајала у уторак ће бити на састанку у Министарству привреде на коме ће се разговарати о будућности те фабрике, односу директора према синдикату, као и битним сазањима о пословању те корпорације, кажу у синдикату „Слога“.
Састанак је уследио након што су процуреле информације да се у Трајалу под плаштом рационализације и социјалног програма уз благослов продржавног Савеза самосталних синдиката Србије у тој фабрици спремају откази за више од 300 радника и да се на запослене врши притисак да прихвате добровољни одлазак из фирме која тренутно запошљава 1.200 људи.
Генерални директор „Трајала“, Милош Ненезић, који је и уједно и вршилац функције заменика председика Уније послодаваца Србије се према мишљењу из синдиката „Слога“ до сада се показао тотално неспособним и некопетентним да води предузеће, будући да се под његовим руководством и даље праве губици, па уместо посла за раднике и личне одговорности он намерава да отпусти 300 радника, да уништи њихову животну егзистенцију и најбруталније сатре њихове породице.
Управо због оваквог става и константног указивања на проблеме у тој крушевачкој корпорацији , овај за Слогу неспособни директор и привредник ставио је Синдикат Слога и његове представнике на некакву своју „црну листу“, мислећи да ће тиме угушити одлучни раднички отпор и настојање да се то предузеће стави у пуну функцију рада и радницима обезбеди посао кроз успешно пословање.
О теми могућих отпуштања су писале и Вечерње новости у тексту “ Баук нове систематизације“ коју у настваку преносимо.
Информативна служба
[divider]
Баук нове систематизације
Извор. В. Новости, 09.02.2017.
Аутор: С. Бабовић.-
Забринутост упркос унапред припремљеном плану реорганизације крушевачке корпорације „Трајал“. Увелико се спекулише о томе да постоји списак са именима готово 300 прекобројних радника
Надлежни су претходних година најављивали да ће два сегмента „Трајала“ – Фабрика заштитних средстава, те Фабрика експлозива и пиротехнике – бити део наменске индустрије, док ће се решење за две гумарске целине (Фабрика двоточкаша и Фабрика теретне и индустријске пнеуматике) потражити на тржишту. Сходно раније објављеним подацима, компанија је дуговала више од 100 милиона евра, а рок за измирење дуговања по Унапред припремљеном програму реструктурирања је једна деценија, уз грејс период од две године.
– Колико знамо, у току је усвајање Правилника о систематизацији, а људи се већ неколико месеци позивају на разговоре током којих им се сугерише да прихвате социјални програм и добију отпремнине, да не би били проглашени за технолошки вишак. Постоји списак нераспоређених, односно несистематизованих, и речено ми је да се и ја налазим на њему, међу готово 300 радника – тврди Владица Томашевић, лидер „Слоге“ која, по незваничним информацијама, у „Трајалу“ није репрезентативна.
Каже, до сада је више пута био на поменутим разговорима и својевремено му је дат папирић са руком изведеном рачуницом о томе колико би добио уколико би се добровољно пријавио за одлазак, а колико ако да постане вишак…
– Систематизација још није окончана и директори је раде по својим фабрикама, а онда све треба да се усагласи са нама. Преговори су вођени, дате су примедбе, али је све још у зачетку – каже председник Самосталног синдиката у „Трајалу“ Милосав Вукојичић, демантујући приче да постоји списак од 300 нераспоређених.
У међувремену, запослени углавном не желе да говоре о својим проблемима, а заступник државног капитала Соња Веселиновић упућује на кабинет генералног директора.
И, док из Корпорације поручују да – после позитивног пословног резултата оствареног лане, првог таквог после десет година – сагледавају најефикаснији начин опстанка и даље ревитализације „Трајала“, у Агенцији за лиценцирање стечајних управника сазнајемо да је њихова улога искључиво била оцена тачности података из Унапред припремљеног плана реорганизације (УППР), који је усвојен 25. новембра прошле године.
.