Приредила: Информативна служба УСС „Слога“ –
Београд, 30. новембар 2014. — Црни Петак, дан када у САД-у традиционално почиње божићна шоппинг сезона и ове године је започео серијом штрајкова незадовољних радника, али и потпуно новом методом разбијања синдиката и слабљењу њихове улоге у америчком друштву.
Запослени у америчком трговачком гиганту „Walmartu“ у Вашингтону већ трећи пут узастопце у последње три године организују протесте уочи сезоне новогодишње куповине, и траже већу сатницу за свој рад.
Демонстранти су у петак окупирали Валмартове трговине широм Сједињених Америчких Држава, укључујући и ону уз Капитол Хилу, захтевају минимално 15 долара по радном часу и тврде да им и с пуним радним временом, треба додатна помоћ државе како би саставили крај с крајем.
Иако многи раде 40 сати недељно, класификовани су са непуним радним временом и ускраћени бенефицијама попут здравственог осигурања.
Уместо дијалога, Валмарт тврди да иза ових демонстрација стоје синдикати, који злоупотребљавају раднике, којима су већ у неколико држава протести ограничени судским одлукама, а синдикалистима је забрањено да кроче у продавнице.
Да би разбила протесте и ослабила моћ синдиката, компанија је на веома лукав начин одговорила сопственом ПР кампањом како би се ослободила имиџа некога ко искориштава раднике на мало плаћеним позицијама.
И док једни протестују, други хвале компанију, па тако они који су остали у трговинама пред камерама за америчку широку јавност изражавају нескривено задовољство омогућавањем добре зараде, напредовањем и добијањем повишица.
Да ствар буде иронична, „црни петак“ је само дан након националног Дана захвалности у САД, дана који американци славе као национални празник када су стигли на тло Америке и празнују га уз печену ћурку и пуно хране.
Очегледно је да ће „ћурке“ у наредном периоду на трпези америчких радника бити све мање, јер радници и синдикати постају све више главне мете америчког лобија који захтева увођење закона о минималном личном доходку у САД.[divider]